Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.11.2012, 00:02

Tento neporiadok nikto neuprace (komentár)

Eurozóna sa nevie dohodnúť na rozpočte, Grécko je opäť pred bankrotom.

Trojka sa nevie dohodnúť na peniazoch pre Grékov. Členské štáty sa nevedia dohodnúť na peniazoch pre EÚ. Trafená francúzska hus zagágala? Povolenie k pobytu na predaj, k nemu dom grátis.

Predstavte si, že na vašej ulici sa kopí odporný páchnuci neporiadok, pretože smetiari štrajkujú. Keď sa už situácia stáva neznesiteľnou, rozhodnete sa ho so známymi v rámci svojich možností upratať. V Grécku sa to pokúsila spraviť skupina študentov so svojim profesorom, no vzápätí boli napadnutí skupinou asi tridsiatich aktivistov, ktorí ich obvinili z toho, že kazia štrajk. Odniesla si to jedna študentka poranenou nohou.

Takto to vyzerá na druhej najväčšej gréckej univerzite.

http://www.youtube.com/embed/1eWY2MlwCJk

 

Upratať neporiadok sa nedarí ani na úrovni eurozóny. Trojka sa stále nevie dohodnúť, čo spraviť s gréckym dlhom a kedy vyplatiť ďalšiu tranžu. Údajne je všetko dohodnuté a už stačí prejednať len technické detaily. Ale ako sa vraví, diabol je ukrytý v detailoch. MMF je síce už viac naklonený požiadavke eurozóny, aby sa dohodnutá hranica gréckeho dlhu 120% HDP posunula o dva roky neskôr na rok 2022, no Trojka zatiaľ prišla len na to, ako ho teoreticky znížiť na 130%. Zníženie sa má dosiahnuť tým, že ECB sa vzdá zisku na gréckych dlhopisoch a tiež spätným odkupom gréckych dlhopisov Gréckom. Grécka vláda skúpi časť vlastných dlhopisov na trhu, kde sa dnes predávajú za fajku dymu a hodí ich do koša. Ak sa dlhopis obchoduje za tretinu nominálnej ceny, každou miliardou minutou na výkup by sa Grécko zbavilo troch miliárd dlhu. Také jednoduché to však nie je. Trhy na zmienku o výkupe okamžite zareagovali rastom cien gréckych dlhopisov.

Začínajú sa množiť aj hlasy o potrebe ďalšieho, poriadneho bankrotu Grécka. Mimochodom, ten považujeme za veľmi pravdepodobný už dlhú dobu. Tak či onak, tentoraz sú naštvaní Gréci, keďže Trojka neplní sľuby a ešte neposlala Grécku „jeho“ peniaze. Bez nich sa im o pár týždňov minú prostriedky. Ich zlosť pocítil aj nemecký konzul, ktorý sa vyslovil, že tritisíc gréckych úradníkov spraví toľko práce, čo tisíc nemeckých. Za túto urážku ho viac ako symbolicky zasiahol jeden grécky úradník – kávou...

Únia sa momentálne háda aj na druhom fronte. Hrozbou veta nového rozpočtu pohrozilo už jedenásť členských štátov. Silní čistí platcovia ako Rakúsko či Fínsko na čele s Britániu požadujú také či onaké škrty a rabaty, naopak, poberatelia poľnohospodárskych dotácií a kohéznych fondov, Francúzi, Poliaci, či Rumuni, odmietajú škrty v týchto oblastiach. Dohoda nebude jednoduchá, podľa prieskumov sú v Británii tri štvrtiny respondentov proti zvyšovaniu rozpočtu EÚ a v takej situácii bude David Cameron ťažko hľadať kompromisy.

Pri toľkej politickej zábave by sme skoro zabudli, že tu máme eurokrízu. Francúzom ju pripomela ratingová agentúra Moody’s, ktorá krajine galského kohúta znížila najvyšší rating. Francúzsko zareagovalo svojsky, obvinilo Nemcov, že proti kríze nerobia dosť. Ešte horšiu reklamu urobil Francúzsku slávny The Economist, ktorý z jeho ekonomických problémov spravil tému čísla. Opäť prišla vecná reakcia – premiér Ayrault poľutoval The Economist, že musí takto zvyšovať svoju predajnosť a financminister Montebourg ho rovno nazval satirickým plátkom bankárov z City. Nemcom sa to až také smiešne nezdalo.

Keďže Francúzsko je druhým najväčším garantom oboch eurovalov, po znížení jeho ratingu musí Moody’s prehodnotiť aj rating EFSF a ESM. To je nepríjemné, Cyprus práve dokončil jednanie o podmienkach pomoci a chýba už len podpis. Poskytnúť mu vraj bude treba 17,5 miliardy eura, takže dôvera investorov sa určite zíde.

Samozrejme, vo vzduchu stále visí aj sľúbená pôžička 100 miliárd eur pre španielske banky a potenciálna pôžička španielskej vláde. Zlé úvery v španielskom bankovom sektore dosahujú stále nové rekordy, no Španieli pritom znižujú odhady, koľko bude stáť záchrana ich bánk. Verme, že ich optimizmus má zdravé korene. Španielsku sa zatiaľ darí financovať na trhu, aj keď predáva len krátky dlh (12-18 mesiacov). Pomôcť má aj najnovší vynález. Aby rozhýbali realitný trh, rozhodli sa k nemu pribaliť aj povolenia k pobytu. Dostane ho každý cudzinec, ktorý kúpi nehnuteľnosť za minimálne 160 000 eur – alebo to zle chápeme, a k povoleniu za 160 000 eur je dom grátis? Majú si veru z čoho vyberať, vďaka prílevu lacných peňazí je dnes v Španielsku asi pätina domov prázdnych.

http://www.youtube.com/embed/vC7UHBP028k

 

Po španielsky sa rozpráva aj v krajine, ktorá možno už čoskoro zažije technický default. Argentína sa rozhodla hŕstke investorov nevyplatiť dlhopisy za žiadnu cenu. Tí po poslednom bankrote Argentíny nepristúpili k dohode o ich haircute a dožadujú sa plnej sumy, čo prezidentka Kirchner odmieta napriek neúspechu na súde. Vezmú si ju za vzor aj niektorí európski lídri?

O realitnom boome kedysi spieval aj známy slovenský spevák, ktorého sme si minulý týždeň opäť raz vďaka médiám pripomenuli. Verím, že vás táto pesnička nakopne na víkend!

http://www.youtube.com/embed/UsZZKaSydsc

 

Martin Vlachynský
Martin Vlachynský

analytik INESS

eurokriza.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.