Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2013, 08:24

Na trhu zavládla výpredajová vlna (komentár)

Prvý obchodný deň tohto týždňa sa niesol vo výpredajovom duchu.

Na konci minulého týždňa sa dostali niektoré indexy cez svoje dôležité psychologické úrovne, no hlavne politická nestabilita v Európe v pondelok poriadne otriasla obchodovaním. Negatívne správy pochádzali najmä zo Španielska, kde sa nezamestnanosť zvýšila na konci januára 2013, oproti predchádzajúcemu mesiacu o 132 055, celkovo až na 4.98 miliónov nezamestnaných.

Ďalej španielsky premiér Mariano Rajoy Brey čelí obvineniam z korupcie za prijatie nelegálnych hotovostných platieb, ktoré však, samozrejme, popiera.

Tieto informácie sa v krajine so 4. najväčšou ekonomikou v eurozóne, premietli aj do zvýšenia výnosu desaťročných vládnych dlhopisov na úroveň 5.42%. Rast výnosu zaznamenali aj talianske dlhopisy, konkrétne na úroveň 4.47%. Spôsobilo to zverejnenie výsledkov predvolebného prieskumu v Taliansku, v ktorom sa zvýšili šance bývalého premiéra Silvia Berlusconiho na znovuzvolenie vo februárových parlamentných voľbách. Neistotu cítiť aj pred blížiacim sa zasadnutím ECB, ktoré sa uskutoční tento štvrtok. Podľa predpokladov zostane základná úroková sadzba na úrovni 0.75 %. To isté platí aj o Bank of England, ktorá zrejme ponechá úrokovú sadzbu na úrovni 0.5 %. Z Veľkej Británie dnes prišiel tiež zaujímavý údaj z oblasti stavebníctva, kde PMI stavebného sektora, ktorý je mesačným meradlom aktivity v tomto sektore, nenaplnil očakávania v podobe rastu na 49.7 bodov a stagnoval na úrovni 48.7 bodov.

Európske akciové trhy sa na základe týchto informácií dnes prepadli najviac za posledné 3 mesiace: DAX -2.4 %, FTSE100 -1.6 %, CAC40 -2.9 %. Celoeurópsky index Stoxx Europe 600 klesol o 1.5 %, čo je najväčší prepad od októbra 2012 a uzavrel na úrovni 283.9 bodov. V nadväznosti na dnešné správy z Európy, spoločná európska mena v pondelok stratila až niečo cez 1 % a dostala sa na úroveň 1.3516 EURUSD.

Akcie v USA tiež klesli, keď index S&P 500 zaznamenal najväčší prepad od začiatku roka, keď niektorí investori začali vyberať zisky po minulotýždňových maximách . Z makrodát uvádzame, že továrenské objednávky sa zvýšili len o 1.8 %, oproti predpovedi 2.3 % a situácia v Európe bola pre investorov taktiež sklamaním. Výpredajový tlak sa prejavil aj v poklese americkej ropy WTI o 1.52 %, na hodnotu 96.27 USD/barel. Americké benchmarky uzavreli v červenom: S&P500 -1.15 %, DJIA -0.92 %, NASDAQ -1.51 %.

Katarína Čechová

junior analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.