Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2012, 00:00

Európu potiahla Čína (komentár)

Európske akciové indexy sa po utorňajších kozmetických prepadoch včera opäť pohybovali v zelenom teritóriu, výnimkou bol rovnako ako v pondelok iba španielsky IBEX 35: FTSE 100 +0.39 %, CAC 40 +0.28 %, DAX +0.26 a spomínaný IBEX 35 -0.24 %. Paneurópsky index EuroStoxx 600 sa dostal na úroveň 276.91 bodu, keď si pripísal +0.24 %. To znamená, že sa dostal na svoju najvyššiu úroveň od júna minulého roka. Dôvodom tohto rastu boli správy z Číny, ktorá podľa všetkého pripravuje nové opatrenia potrebné na ekonomické ozdravovanie a práve nové formy ekonomických stimulov by zvýšili schopnosť Číny importovať tovary a služby zo zahraničia, vo veľkej miere aj z Európy. Čína by tak v roku 2013 mohla svojim dopytom po európskych výrobkoch aspoň čiastočne pomôcť vyriešiť katastrofálnu európsku nezamestnanosť.

Dôležitejšie správy včera prišli spoza Atlantiku, kde boli zverejnené dva podstatné makroúdaje. Prvým bol index nákupných manažérov v nevýrobnej sfére podľa inštitútu ISM, ktorý vyšiel na úrovni 54.7 bodu a prekonal tak odhady analytikov na úrovni 53.6 bodu. Výsledok bol dokonca lepší, než októbrový údaj.

Druhým podstatným bol údaj o zmene počtu pracovných miest mimo poľnohospodárstva. Firmy v októbri dokázali vytvoriť iba 118 tisíc nových pracovných miest, pričom odhad bol až na úrovni 129 tisíc. Z tohto pohľadu sa dá očakávať, že ani piatkový údaj o zmene počtu zamestnancov nebude zázračný a nezamestnanosť sa opäť môže vrátiť na úroveň 8 %.

Napriek tomu sa triu hlavných akciových indexov nedarilo najhoršie, Dow Jones pridal +0.64 %, S&P +0.18 %, a jedine technologický index Nasdaq ukončil obchodný deň v strate, a to -0.77 %.

Menový pár EURUSD v stredu začínal nad úrovňou 1.31, no v priebehu americkej seansy poklesol až na 1.307. To znamená, že po piatich dňoch posilňovania prvý krát mierne korigoval.

Ivor Lehoťan
Ivor Lehoťan

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.