Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.02.2013, 00:02

Historické maximá sú opäť na dosah (komentár)

Po dni veľkých strát sa akciové indexy po celom svete opäť rozzelenali.

V utorok sme mohli sledovať ďalší diel z ich maratónskeho behu za dosiahnutím nových historických maxím. Minimálne tie americké nemajú od tejto méty ďaleko. Historické maximum indexu Dow Jones je 14 198 bodov, pričom včera uzavrel na úrovni 13979 bodov, čo je denný nárast o +0.71 %. Benchmarkový index akciového trhu v USA, S&P 500, dosiahol maximum rovnako ako Dow v roku 2007, a to konkrétne 1576 bodov. Včera mu chýbalo k tejto úrovni presne 63 bodov, keďže vzrástol o +1.13 %. Technologický index Nasdaq 100 si pripísal +1.29 %.

Z Ameriky prišli dve vcelku zaujímavé správy. Najprv americká vláda takmer skompletizovala žalobu na 5 mld. USD voči ratingovej agentúre S&P, ktorá podľa názoru zákonodarcov úmyselne ohodnotila niekoľko finančných nástrojov nadštandardne dobrou známkou tesne pred prasknutím realitnej bubliny, pričom realita sa týmto stupňom nemala ani náznakom približovať. Agentúra sa, samozrejme, okamžite ohradila a bude zaujímavé sledovať tento spor pred federálnym súdom.

Druhou správou je definitívny odchod technologickej firmy Dell z burzy. Dostala sa do súkromných rúk svojho zakladateľa Michaella Della a spoločnosi Silver Lake, ktorí za ňu zaplatili celkovo 24.4 mld. USD. Pomocnú ruku podal aj Microsoft, ktorý poskytol 2-miliardovú pôžičku.

Európske akciové indexy zaznamenali rovnako tak pozitívny deň, keď uzavreli v slušných ziskoch: FTSE 100 +0.58 %, CAC 40 +0.95 %, DAX +0.35 % a IBEX 35 +2.20 %. Paneurópsky EuroStoxx 600 pripísal viac ako pol percenta a seansu ukončil na úrovni 285.56 bodu.

Akciám na Starom kontinente dopomohol aj konečný stav indexu nákupných manažérov v službe v eurozóne, ktorý vyšiel na úrovni 48.6 bodu. Prieskumy hovorili iba o čísle 48.3 bodu.

ECB zverejnila opäť informáciu o veľkosti svojej súvahy, ktorá je najmenšia za posledných 11 mesiacov. V uplynulých dňoch klesla o 159.1 mld. EUR, keďže komerčné banky splatili značnú časť zo svojich úverov z úvodu roku 2012. Aktuálne je výška súvahy ECB na úrovni 2.77 biliónov eur.

Ivor Lehoťan
Ivor Lehoťan

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.