Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2012, 00:31

Nad Európou a USA sa sťahujú mračná

Do popredia na svetových trhoch sa v čoraz väčšej miere dostáva otázka, ako dopadne tzv. fiscal cliff" v USA.

Ak sa republikáni a demokrati nedokážu dohodnúť hrozí, že americkej verejnej správe dôjdu peniaze na financovanie polície, učiteľov a podobne, pretože bude musieť vo výraznej miere obmedziť vládne výdavky, čo v konečnom dôsledku bude obmedzovať globálny rast, nakoľko US ekonomika je najsilnejšou na svete.

Na trhu tak momentálne vládne averzia voči rizikovým aktívam ako sú napríklad akcie. Preto sa americké akciové indexy dostali na svoje minimálne úrovne z júla tohto roku. Konkrétne počas štvrtka index S&P500 si odpísal -0.16 %, Nasdaq -0.35 % a DJIA -0.23 %. Nepomohli im ani makro dáta, veď nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA je omnoho viac, než sa očakávalo a to konkrétne 439 tisíc pri predpoklade 372 tisíc, čo je najviac od apríla. Ďalej index výrobnej aktivity Philadelphského Fedu sa prepadol na -10.7 bodov, z úrovne 5.7 bodov a pri očakávaní poklesu len na 1.1 bodov. Možno trošku prekvapujúca vyšiel index podnikateľskej nálady NY Fedu, ktorý vzrástol na -5.5 bodov, z úrovne -6.2 bodov a predpoklade prepadu na -7.2 bodov.

Negatívnemu sentimentu nepomohla ani Európa. Vo štvrtok sa len potvrdila práve prebiehajúca recesia v krajinách používajúcich euro. Za 3Q tu HDP pokleslo o 0.1 %, po prepade o 0.2 % v 2Q a v medziročnom vyjadrení pokleslo HDP v eurozóne dokonca o 0.6 %. Je to spôsobené samozrejme rozsiahlymi rozpočtovými škrtmi jednotlivých krajín a problémom vyriešiť dlhovú krízu. Pri detailnejšom pohľade napríklad v Taliansku kleslo HDP za 3Q o 0.2 %, Španielsku o 0.3 %.

Už ani Nemecko nedokáže eurozónu ťahať tak, ako doteraz, keď si pripísalo len 0.2 % a mnohí si myslia, že v ďalšom období sa aj nemecká ekonomika dostane do recesie. Miernym prekvapením je Francúzsko, kde HDP vzrástlo o 0.2 %, pri očakávaní stagnácie.

Európske akciové trhy sa prepadli na svoje dvojmesačné minimá a uzavreli v červených číslach . Pokračujú tak v korekcii posledných dní: DAX -0.82 %, FTSE -0.77 % a CAC 40 -0.52 %. Paneurópsky index EuroStoxx 600 uzavrel o 1 % nižšie na úrovni 265.52 bodov.

Miroslav Blahušiak
Miroslav Blahušiak

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.