Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2013, 08:38

Investori sú opäť býčí (trhový komentár)

Včerajšie obchodovanie sa nieslo v nevýrazných pohyboch na akciových trhoch.

Z rána sme sa dozvedeli, že nemecké celkové HDP za rok 2012 rástlo pomalšie ako sa odhadovalo, keď konečný výsledok je +0.7 %, pri odhadoch +0.8 %. Avšak tento jemne horší výsledok nemeckého HDP, spôsobil divergenciu na dlhopisovom trhu, najmä v periférnej časti eurozóny. Španielska aukcia pokladničných poukážok dopadla výrazne nad očakávania, keď 12- mesačné štátne pokladničné poukážky sa predávali s výnosom 1.472 %, z predošlých decembrových 2.556 %. Je to znak toho, že investori začínajú pomaličky dôverovať aj krajinám na juhu. Avšak od jeho suseda, Portugalska, sme sa dozvedeli v utorok nepriaznivé správy. Portugalská centrálna banka očakáva v roku 2013 prehlbujúcu sa recesiu, keď podľa najnovších odhadov tamojšia ekonomika poklesne o -1.9 %, pričom doteraz bola prognóza na úrovni -1.6 % HDP.

Avšak ratingová agentúra Fitch predpokladá, že najhoršia časť dlhovej krízy v Európe už skončila a eurozónu neopustí žiadna z členských krajín. Taktiež dodala, že úplne oživenie z krízy potrvá do konca desaťročia. Paneurópsky index Euro Stoxx 600 ukončil obchodný deň na hranici 285.97 bodov, čo predstavuje intradenný pokles o -0.01 %. Zvyšné európske akciové benchmarky zatvárali nasledovne: FTSE 100 +0.15 %, CAC40 -0.29 %, DAX -0.69 %, IBEX35 -0.36 %.

V utorok oznámil najväčší producent platiny na svete, Anglo American Platinum, že uzavrie na neurčitú dobu svoje bane v Juhoafrickej republike a v rámci reorganizácie prepustí až 14000 zamestnancov. Na tieto informácie zareagovala platina rastom až o +2.96 %, dokonca sa jej podarilo atakovať hranicu 1700 USD/ oz., no na záver obchodného dňa mierne stratila a skončila na úrovni 1683.30 dolárov za uncu.

Na druhej strane Atlantiku pokračovali rokovania o navýšení dlhového stropu, ktorý je životne dôležitý pre americkú ekonomiku. Napriek stále pretrvávajúcej neistote, ktorá pramení z krehkej rovnováhy dohôd medzi republikánmi a demokratmi, začali investori tento rok najviac bull za posledné dva roky, vyplýva to z prieskumu Bank of America. Americké akciové indexy uzatvárali nasledovne: DIJA +0.20 %,S&P 500 +0.11 %, Nasdaq -0.22 %.

František Bizovský
František Bizovský

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.