Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.04.2012, 00:02

Dobré správy z Británie investorov nepresvedčili

V stredu prichádzali z Európy zmiešané správy.

Pozitívne správy prišli konečne aj z Veľkej Británie, ktorá zverejnila v stredu počet nových žiadostí o dávku v nezamestnanosti. Oproti očakávaniam sa toto číslo líšilo výrazne v kladnom duchu. Ľudí, ktorí potrebujú pomoc pribudlo len 3600 na úroveň 1.61 mil., pričom sa všeobecne očakával nárast žiadostí o vyše 6000. Nezamestnanosť vo Veľkej Británií klesla zo 16-ročného maxima 8,4 % na 8,3 %, čo nebolo vôbec očakávané. Aj vďaka týmto správam posilnila v stredu britská libra oproti všetkým hlavným svetovým menám. Oproti americkému doláru posilnila o 0.3 % a obchodovala sa tesne nad úrovňou 1.6 GBP/USD.

Na druhej strane sme v stredu zachytili aj nie príliš optimistické správy, ktoré tradične zaznamenalo Španielsko. V dlhmi zmietanej krajine narástol počet zlých úverov, s ktorými majú klienti viac než existenčné problémy. Španielsky bankový sektor zaznamenal prepad o -3.5 %.

Spoločnosť Ernst&Young zverejnila odhad svetového hospodárskeho rastu, ktorý predpokladá na úrovni 0.4 % v tomto roku, čo je len polovica odhadu MMF. Ďalšou zlou správou pre investorov bolo aj vyjadrenie Adama Posena, člena výboru pre monetárnu politiku Bank of England, ktorý spochybnil ďalšie monetárne stimuly pre ekonomiku.

Hlavné európske akciové indexy uzavreli obchodovanie v červených číslach a stratili tak zisky, ktoré nadobudli počas utorňajšej rally: FTSE 100 -0.38 %, DAX -1.01 %, CAC 40 -1.59 %. Paneurópsky index Euro Stoxx 600 sa prepadol o -0.67 % na úroveň 257.71 bodu.

V USA sme rovnako tak zaznamenali výraznejší pokles hlavných amerických indexov, ktoré zakončili obchodovanie nasledovne: Dow Jones -0.63 %, S&P 500 -0.40 % a Nasdaq -0.37 %.

 

Ivor Lehoťan

junior analytik Capital Markets

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.