Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2012, 00:02

Na muške bola ECB, Apple či fiškálny útes

Vo štvrtok, aspoň čo sa týka akciových trhov, sa obchodovanie nieslo v pozitívnej nálade.

Už od rána benchmarky narastali a v konečnom zúčtovaní sa dostali na takmer 18- mesačné maximálne úrovne. Uzavreli nasledovne: DAX +1.07 % na 7534 bodoch, CAC40 +0.31 % na 3601 bodoch a FTSE100 +0.16 % na 5901 bodoch. Prispelo k tomu viacero faktov. Napríklad nemecké továrenské objednávky počas októbra vzrástli o +3.9 %, čo predstavuje takmer štvornásobné prekonanie analytických odhadov v podobe rastu o +0.9 %. Bolo to spôsobené hlavne oživením zahraničného dopytu v najsilnejšej európskej ekonomike. Francúzsku sa podarilo na trh umiestniť dlhopisy splatné v roku 2027, v objeme 900 miliónov eur, pri rekordne nízkom výnose 2.56 %. V septembri si požičali za 2.85 %. Francúzi ťažia zo situácie, že v niektorých krajinách je riziko oveľa väčšie alebo naopak výnos dlhopisov príliš nízky. Akciové trhy sú momentálne na vlne pozitívnych očakávaní, že zložitá otázka dohody amerických zákonodarcov na novom rozpočte bude úspešne vyriešená a v USA sa vyhnú fiškálnemu útesu.

Dôležité správy prišli aj s prostredia centrálnych bánk. Tá ostrovná, Bank of England, ponechala základnú úrokovú sadzbu, tak ako sa očakávalo na úrovni 0.5 %. ECB tiež nepristúpila k zmene kľúčovej úrokovej sadzby, ponechala ju na úrovni 0.75 % a ostala verná svojej čudnej politike z posledných mesiacov, keďže mnohí sa zhodujú, že k tomuto kroku mala pristúpiť už dávnejšie. Prezident ECB Draghi očakáva pokračovanie slabého ekonomického rastu aj na ďalší rok. ECB zmenila odhad ekonomického rastu pre tento rok na -0.5 %, keď v septembri to bolo -0.4 % a pre rok 2013 skresala odhad na +0.3 % z úrovne +0.5 %. Spoločná európska mena reagovala prerazením hranice 1.3 EURUSD a dostala sa až pod úroveň 1.296 EURUSD. Americká ropa WTI sa prepadla po Draghiho prejave o -2.58 % na úroveň 86 USD/barel.

V Spojených štátoch amerických sa počas stredy akcie spoločnosti Apple prepadli o viac ako 6 %. Vo štvrtok Apple zahájil stíhaciu jazdu za vymazaním týchto veľkých strát, čo sa mu aj čiastočne podarilo v podobe intradenného rastu o viac ako 3 %. Z makroekonomických dát zaujali najmä nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti , ktoré v USA klesli na 370 tisíc, oproti odhadom 381 tisíc a minulej hodnote 393 tisíc. Ďalej stavebné povolenia v Kanade vzrástli o 15 % a výrazne tak prekonali očakávania v podobe rastu o 2.3 %. US benchmarky skončili s nasledujúcimi zmenami: Nasdaq +0.52 %, DJIA +0.31 %, S&P500 +0.33 %.

Miroslav Blahušiak

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.