Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.01.2013, 10:53

Trhy zaliala totálna eufória (komentár)

Prvý obchodný deň nového roka zaliala globálne finančné trhy nevídaná vlna eufórie.

Dôvod bol jasný- americký senát schválil ťažko vybojovanú dohodu medzi demokratmi a republikánmi ešte zo silvestrovskej noci tzv. bipartistickým hlasovaním v pomere 89:8. To značí, že dve hlavné politické strany sa dokázali dohodnúť na všetkých bodoch. Toto rozhodnutie znamená, že Spojené štáty z fiškálneho útesu nespadnú.

Podstatou dohody je udržanie daňových výhod pre jednotlivcov s ročným príjmom do 400 tis. USD a pre rodiny s ročným príjmom do 450 tis. Bohatí si trošku priplatia, ich daňové zaťaženie vzrastie z aktuálnych 35 % na 39.6 %. Rovnako si politici vyrokovali 2-mesačný odklad automatických rozpočtových škrtov, čím vláda aj naďalej môže stimulovať tamojšiu ekonomiku.

Eufória však môže ľahko pominúť s blížiacim sa mesiacom február, kedy bude nad trhmi opäť visieť Damoklov meč. Vo februári totiž bude musieť Amerika prekonať ďalší problém, ktorým je dosiahnutie dlhového limitu. Aktuálne je limit stanovený na úrovni 16.4 bln. USD a tento limit sa bude musieť buď navýšiť, alebo sa naplnia špekulácie a Barack Obama presadí jeho zrušenie.

Americké akciové indexy si však nateraz užívajú silnú rally, pričom pomaly sa posúvajú opäť k historickým maximám: Dow Jones +2.35 %, S&P 500 +2.54 % a Nasdaq +3.07 %. Index Russell 2000, reprezentujúci americké spoločnosti s najmenšou trhovou kapitalizáciou, prekonal už dnes svoje historické maximá a uzavrel nad úrovňou 870 bodov. Analytici spoločnosti Citigroup dokonca očakávajú na indexe S&P 500 nové historické maximá, keď v tomto roku by index mal dosiahnuť  úroveň 1615 bodov.

Nadšeniu na trhoch dopomohol aj index nákupných manažérov vo výrobe v USA, ktorý sa dostal cez psychologickú hranicu 50 bodov a naznačuje tak zvyšovanie výrobnej aktivity, nárast počtu objednávok a vyššie percento využitej výrobnej kapacity.

Európske cashové indexy nezostali tým americkým nič dlžné. Britský FTSE 100 prekonal hranicu 6000 bodov prvý krát od júla 2011, nemecký DAX dosiahol 5-ročné maximá. Paneurópsky index EuroStoxx 600 vzrástol včera o + 2.02 % a uzatvoril seansu na úrovni  285.33 bodu, čo je najviac od februára 2011. Včerajší zobchodovaný objem prekonal 30 dňový priemer o úctyhodných 29 %.

Darilo sa aj dlhopisom do nedávna odpisovaných Talianska a Španielska, keď výnosy 10-ročných talianskych dlhopisov poklesli zo 4.50 % na 4.25 %, tie Španielske sa dostali na úroveň 5 %, čo je najmenej od marca 2012.

Za akciami nezaostávali ani komodity, ktoré sú sledované indexom S&P 500 GSCI. Z 24 sledovaných komodít dnes vzrástla cena 22, výnimkou boli zemný plyn a pšenica.

Ivor Lehoťan
Ivor Lehoťan

analytik Capital Markets

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.