Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.11.2012, 08:25

Akcie skončili v červenom (komentár)

Včerajší obchodný deň sa niesol v znamení zaujímavých udalostí.

V Európe, najväčší ekonomický motor, Nemecko, pravdepodobne nebude schopné v ďalšom roku zvýšiť tempo rastu ekonomiky oproti minulému roku, pretože eurozóna tlmí nemecký export. Dovozy do krajiny akcelerujú rýchlejšie, než vývoz. V Nemecku sme tiež zaznamenali pokles priemyselnej produkcie o -1.8 %. Horšie dáta z Nemecka sa prejavili aj na hodnote eura, ktoré v poobedných hodinách, približne o 14:00 zaznamenalo prepad na hodnotu 1.2738 USD. Lepšie sa zadarilo aspoň automobilke Audi, ktorá za mesiac október zvýšila predaj vozidiel o takmer 14 %. Tieto výsledky spôsobil silný nárast dopytu v Číne a USA.

Španielsky premiér Mariano Rajoy vyhlásil, že španielska ekonomika sa vráti k rastu až v roku 2014. Vláda momentálne neplánuje požiadať eurozónu o pomoc so splatením dlhu, čo ale do budúcna nemožno vylúčiť. V eurozóne poklesli maloobchodné tržby o -0.2 % oproti predchádzajúcemu mesiacu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: FTSE 100 -1.58 %, CAC 40 -1.99 %, DAX - 1.96 %. Paneurópsky index EuroStoxx 600 si odpísal -1.35 % a uzavrel na úrovni 271.04.

V USA sme sa konečne dočkali výsledkov očakávaných prezidentských volieb. Republikánom sa nakoniec Baracka Obamu zosadiť nepodarilo. Prezident odrazil útok svojho protivníka Mitta Romneyho v kľúčových štátoch. Obama prekvapivo vyhral aj vo Virgínii a na Floride, kde prieskumy dávali o niečo väčšiu šancu jeho protivníkovi. Čo sa týka komodít, tak americké zásoby ropy za uplynulý týždeň vzrástli o 1.77 miliónov barelov, čo predstavuje +0.47 percentný nárast. Produkcia vzrástla na 6.677 miliónov barelov denne a bola tak najväčšia od roku 1994.

Akcie spoločnosti Apple od svojho historického vrcholu 707.07 USD z 21. septembra poklesli na 562.9 USD, čo predstavuje výrazný 20 % pokles. Prehľad udalostí v USA zakončime americkými akciovými indexmi, ktoré uzavreli nasledovne: Dow Jones -2.36 %, S&P 500 -1.96 % a Nasdaq -2.48 %.

Peter Masica

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.