Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2011, 00:03

Problémy Grécka neohrozia naše banky

Banky by si na stratu vedeli vytvoriť opravné položky zo zisku, tvrdí Vladimír Gešperík z Capital Markets.

Euro. Snímka:StockExpert
1. Grécko skrachuje

Grécko určite neskrachuje, v najhoršom možnom prípade pôjde za normálnych okolností o minimálne riadený mäkký bankrot s dohodou väčšiny veriteľov. Banky s najväčšími pozíciami budú možno potrebovať kapitálovo pomôcť. Na Slovensku neočakávam problémy v bankovom sektore, ktorý je vysoko ziskový, takže je pravdpodobné, že banky by si na prípadnú stratu vedeli vytvoriť opravné položky zo zisku. Nemecké a francúzske banky by neriadený bankrot určite ochromil. Teoretická strata 100 miliárd eur však nie je taká veľká, aby ju EÚ vedela absorbovať.

2. Peniaze na záchranu Grécka sa použijú na záchranu bánk

Toto by bolo asi najlepšie, ak by sa nesledovali udalosťami v grécku aj širšie zmeny v EÚ. Zo štruktúry majiteľov dlhopisov Grécka je zrejmé, že problémy boli očakávané, keďže kľúčoví hráči, napríklad Deutsche Bank, má extrémne nízku expozíciu podľa neoficiálnych informácií, a naopak chronicky problémové banky z Nemecka a Francúzska, zasiahnuté už dlhovou a realitnou krízou, majú vysoké pozície. Tu by si krajiny riešili svoje problémy vo svojej réžii, dopady by boli iba nepriame na Slovensko, ale nevylučujem aj výraznejšie oslabenie rastu nášho HDP.

3. Eurozóna odklepne Grécku pôžičku s účasťou súkromného sektora

Toto je najpravdepodobnejší scenár, určite už bol predrokovaný s bankami a inštitúciami, ktorých by sa dotkol bankrot Grécka najviac. Účet za takéto riešenie by bol priamo asi závislý na podmienkach bankrotru.

4. Grécko aj napriek pomoci z eurovalu skrachuje

Celkovo drží Grécko 360 miliárd eur. Asi 30% z tejto sumy nebude pravdepodobne nikdy splatených. Otázka znie, či Grékom pomáhať čo i len eurom, ak obyvatelia Grécka riešenie nepodporujú a sú zásadne proti. Neriadený bankrot je málo pravdepodobný.

Vladimír Gešperík. Capital Markets
Vladimír Gešperík

predseda predstavenstva Capital Markets

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.