Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2012, 08:34

Týždeň nezačal dobre (trhový komentár)

Včerajší deň nám priniesol niekoľko zaujímavých udalostí.

  Zmeny sa udiali v obchodnej bilancii Nemecka, ktorá vypovedá o exporte a importe danej krajiny, hodnota exportu klesla o -0.6 mld. EUR, čo predstavuje dosť výrazný pokles, na hodnotu 16.3 mld. eur. Podobne je na tom Francúzsko, ktorému hodnota obchodnej bilancie tiež poklesla o totožnú hodnotu -0.6 mld. eur, tak ako v Nemecku.

Rozdiel je však v tom, že obchodná bilancia Francúzska vykazuje záporné čísla, čiže ide o obchodný deficit, kde presná hodnota je -4.9 mld. EUR. To vypovedá o tom, že Francúzsko viac importuje než exportuje.

Taktiež nastal pokles v priemyselnej výrobe Nemecka, ktorá poklesla počas augusta o -0.5 %, medziročne o -1.4 %. Keďže hodnoty vplyvných indikátorov Nemecka, ktoré je hnacím motorom európskej ekonomiky, a taktiež Francúzska poklesli o značné čísla, prejavilo sa to tiež na oslabení eura.

Euro dopoludnia zaznamenalo výrazný pokles voči americkému doláru, keď sa prepadlo z úrovne 1.30 na 1.294 USD. Spoločnosť Volkswagen hlási, že predaje automobilov Audi v septembri vzrástli o 13.6 % na 136 000 áut, z čoho v Rusku zaznamenali nárast o +57.3 %, v USA o +26.5 % a v Číne o +20.5 %.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že automobilový priemysel Európy sa opäť rozbehol na plné obrátky, avšak tento nárast sa týka len mála značiek. Napríklad vyhliadky Volkswagenu do budúcna nie sú príliš ružové, táto automobilka znížila výrobný plán pre tento rok o zhruba 300 000 automobilov. Príčinou je pokles dopytu v Európe. Tento týždeň preto v Nemecku na dva dni zastavili výrobu automobilov Passat. Hlavné európske akciové indexy aj preto zaznamenali výrazné straty: FTSE 100 -0.50 %, CAC 40 -1.46 %, DAX -1.44 %. Paneurópsky index EuroStoxx 600 odpísal -0.98 % a uzavrel na úrovni 271.43 bodu.

V USA sa toho veľa neudialo, keďže Američania mali štátny sviatok príchodu Christophera Colomba a tamojšie banky mali prázdniny. Trio amerických akciových benchmarkov uzavrelo v červených číslach: Dow Jones -0.19 %, S&P 500 -0.35 % a Nasdaq -0.76 %.

Peter Masica

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.