Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2013, 08:23

Americký realitný trh sa zotavuje (komentár)

Je to už desiaty mesiac v rade, keď sa ceny domov v USA zvyšujú.

Americký prezident Barack Obama. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters
 Včerajšie obchodovanie sa nieslo v pozitívnej vlne. Európske akciové trhy vzrástli v priebehu utorka na svoje 23- mesačné maximá. Bolo to spôsobené hlavne dobrými hospodárskymi výsledkami firiem a trhy taktiež potiahla informácia o zlepšujúcej sa situácii na americkom realitnom trhu. Case-Shillerov index, ktorý porovnáva ceny domov v dvadsiatich amerických mestách, medziročne vzrástol o +1.3 % na úroveň +5.5 %. Je to už desiaty mesiac v rade, keď sa ceny zvyšujú, čo predstavuje najdlhší reťazec rastu od roku 2006, keď tento index začal výrazne klesať.

Trhy nedokázalo poslať nadol ani zverejnenie najhorších výsledkov americkej spotrebiteľskej dôvery od novembra 2011. Dôvera medzi domácnosťami v USA v prvom mesiaci tohto roka poklesla z minulo mesačnej úrovne 66.7 bodov, na súčasnú hodnotu 58.6 bodov. Tento výrazný pokles bol zapríčinený hlavne dvojpercentným zvýšením dane z príjmu, ktoré slúži na financovanie sociálneho zabezpečenia. Naopak, nemecká spotrebiteľská klíma vzrástla o 0.1 bodu na hodnotu 5.8 bodov. Aj na základe týchto správ uzatvárali európske akciové trhy v zelenom: FTSE100 +0.71 %, CAC40 +0.13 %, DAX +0.20 %. Index EuroStoxx 600 si v priebehu včerajška pripísal +0.94 bodu a uzatváral na hodnote 290.30 bodov.

Kráľovský menový pár sa v priebehu včerajška dostal na svoje najvyššie úrovne od decembra 2011. Stalo sa tak po oznámení ECB, že banky splatia svoje pôžičky poskytnuté počas krízy skôr, než sa predpokladalo. EURUSD v priebehu utorka vzrástol na hodnotu 1.3492, čo predstavuje intradenný nárast o +0.27 %.

V utorok zahájila svoje dvojdňové stretnutie americká centrálna banka. Odhaduje sa, že posledné kolo kvantitatívneho uvoľňovania dosiahne hodnotu 1.14 biliónov USD, pred tým než sa pravdepodobne skončí tento program v prvom štvrťroku 2014. Uvidíme, či nás pán Bernanke po stretnutí neprekvapí niečím, čo rozhádže trhy, ktoré dosahujú svoje momentálne maximá. Americké akciové trhy prebrali zelenú vlnu z Európy. Dow Jones včera dosiahol svoje päť ročné high, keď uzatváral na hodnote 13 954.96 bodov, s nárastom o +0.53 %. Zvyšné americké benchmarky uzatvárali nasledovne: S&P 500 +0.51 %, Nasdaq -0.02 %.

František Bizovský
František Bizovský

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.