Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.10.2012, 00:02

Testy španielskych bánk poslali akcie nahor

Európske akciové indexy v prvý obchodný deň 4. kvartálu zaznamenali najsilnejší rast za posledné obdobie.

Dôvodom k pozitívnemu sentimentu na európskych parketoch boli hodnotiace správy z priebehu „stress testov" španielskych bánk. Tie ukázali, že bankám chýba až 59.3 mld. eur, no tento údaj bol nižší, než sa všeobecne vo finančnom sektore očakávalo. Zaznamenali sme tak opäť obchodný deň s win-win prístupom, teda aj horšie čísla znamenali rast.

Zisky hlavných európskych benchmarkov sú tak korekciou na prehnanú citlivosť trhov v španielskej otázke počas celého minulého týždňa: FTSE 100 +1.37 %, CAC 40 +2.39 %, DAX +1.53 %, IBEX 35 +0.98 %. Slušný nárast zaznamenali aj paneurópsky index EuroStoxx 600, ktorý sa po pripísaní +1.43 % dostal opäť nad úroveň 270 bodov a pondelok zakončil na 272.33 bodoch.

Na správy reagovali pozitívne aj španielske 10-ročné dlhopisy, ktorých výnos mierne poklesol a nateraz sa drží pod úrovňou 6 %, a taktiež kráľovský menový pár EURUSD. Medvede totiž včera vystriedali býky, ktoré pár na chvíľu poslali nad úroveň 1.29. V závere obchodovania bola časť ziskov vybratá, no napriek tomu pár posilnil o +0.53 %, čo rovnako tak malo pozitívny vplyv na akciové trhy.

Pozitívne správy prišli aj spoza Veľkej mláky, keď index nákupných manažérov vo výrobe prekvapivo vzrástol z 49.6 bodu až na 51.5 bodu a po troch mesiacoch kontrakcie tak konečne vyšiel pozitívne. Dokonca sa dostal nad úroveň 50 bodov, ktorá je považovaná za hranicu medzi rastom a poklesom výrobnej produkcie. Americké výrobné podniky sú, zdá sa, v lepšej kondícii, ako ich európski a ázijskí konkurenti.

Hlavné americké akciové indexy uzavreli pondelok nasledovne: Dow Jones +0.58 % (v prvý obchodný deň týždňa zaznamenal zisk len druhý krát za posledných 17 týždňov), S&P 500 +0.26 % a Nasdaq -0.09 %.

Ivor Lehoťan

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.