Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2012, 08:04

Uzdravuje sa Európa? (trhový komentár)

Včerajší deň zaznamenal niekoľko dôležitých udalostí.

Čo sa týka Európy, tak z hľadiska udalostí bolo aktívne najmä Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska. Veľká Británia je na veľmi dobrej ceste k ekonomickému zotaveniu. Ukazovateľ ILO Unemployment Rate poklesol z hodnoty 8.1 % na hodnotu 7.9 %.

Tento ukazovateľ vyjadruje v percentách ekonomicky aktívnych ľudí, ktorí sú nezamestnaní a na základe tzv. ILO štandardu sú prerozdelení do dvoch skupín. Prvú skupinu tvoria ľudia, ktorí nemajú prácu, avšak zároveň si ju hľadajú a druhú skupinu tvoria ľudia, ktorí nemajú prácu a čakajú na nástup do zamestnania v priebehu ďalších dvoch týždňov. Podobný ukazovateľ Claimant Count Change je barometrom , ktorý je považovaný za najrýchlejšie zaznamenávajúci zmeny v oblasti nezamestnanosti. Tento ukazovateľ vyjadruje zmenu v počte ľudí, ktorí poberajú dávky v nezamestnanosti, ale zároveň si aktívne hľadajú prácu. Tu sme zaznamenali nárast z -14.2 tis. na -4 tis., čo nás utvrdzuje len v tom, že nezamestnanosť sa uberá dobrým smerom. Average Earnings index zaznamenávajúci priemerné zárobky porástol z 1.6 % na 1.7 %.

Taktiež sa zlepšili ekonomické očakávania vo Švajčiarsku, ktorých hodnota vzrástla o celých 6 bodov na hodnotu -28.9. Prehľad udalostí v Európe zavŕšime európskymi akciovými indexmi, ktoré uzavreli nasledovne: FTSE 100 +0.69 %, CAC 40 +0.76 %, DAX +0.25 %. Paneurópsky index EuroStoxx 600 si pripísal +1.28 % a uzavrel na úrovni 275.66.

V Spojených štátoch nám stúplo množstvo vydaných stavebných povolení z 0.8 mil. na 0.81 mil. V USA sa taktiež zväčšilo množstvo novo začatých stavieb, ktoré sa zvýšilo z 0.76 mil. na 0.87 mil., o čom vypovedá ukazovateľ Housing Starts. Čo sa týka amerických akciových indexov, tak tie uzavreli takto: Dow Jones +0.03 %, S&P 500 +0.43 % a Nasdaq +0.10 %.

Peter Masica

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.