Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2012, 08:22

Európa sa dočkala zelených čísel (trhový komentár)

Svetové akciové trhy vzrástli po prvýkrát za posledné štyri dni .

VUSA zverejnili údaje o počte žiadostí o dávky v nezamestnanosti, ktoré boli na najnižších hodnotách za posledné 4 roky. Žiadosti o dávku v nezamestnanosti klesli v najväčšej ekonomike sveta nečakane na úrovne z februára 2008, keď poklesli na 339 000 oproti predošlému zverejneniu 367 000. Predpoklady ekonómov sa podľa agentúry Bloomberg blížili k 370 000, a preto aktuálny údaj pozitívne podporil americký trh.

Vo štvrtok v USA prebehol predaj 30 ročných dlhopisov. Po aukcii môžu byť Američania spokojní, keďže na trh umiestnili dlh v objeme 13 miliárd USD pri priemernom výnose 2.904 %, čím sa znova potvrdilo, že investori Spojeným štátom veria. Trio hlavných amerických akciových indexov však zaznamenalo iba mierne zisky: Dow Jones -0.14 %, S&P 500 +0.11 %, NASDAQ -0.08 %.

V Európe si index EuroStoxx 600 pripísal +0.8 % a obchodný deň uzatvoril na úrovni 270.84 bodu. V sumáre však za tento týždeň stráca -1.2 %. Dôvodom tohto negatívneho skóre je aj predikcia Medzinárodného menového fondu, ktorý znížil predpoklady na rast svetovej ekonomiky. K ďalšiemu zníženiu dôvery investorov pri európskych akciách počas týždňa dopomohli aj neisté diskusie lídrov Európskej únie, pri snahe vyriešiť problémy s dlhovou krízou.

Hlavné európske benchmarky ho vo štvrtok nasledovali a zatvárali v zelených číslach: anglický FTSE 100 si pripísal +0.92 %, francúzske akcie sledované v indexe CAC 40 zatvárali s najvýraznejším ziskom +1.42 %, nemecký DAX +1.06 %.

Spoločná európska mena včera posilnila v porovnaní s väčšinou menových párov, s ktorými je obchodovaná, v reakcii na špekulácie, že Španielsko požiada o finančnú pomoc a v reakcii na silnejúci dopyt po talianskych dlhopisoch. Dopyt prekonal ponuku 1.67-násobne a Taliani predali dlh na úrovni 3,75 mld. eur, priemerný výnos dosiahol 2.86 %. EURUSD si pripísal +0.42 %.

Dávid Mézes
David Mézes

analytik forexpro.sk

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.