Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2012, 00:02

Európa si poradila aj bez Ameriky (komentár)

Tak ako každý rok aj včera Američania oslavovali Deň vďakyvzdania.

Slávenie tohto dňa pripadá na štvrtý štvrtok v novembri a v USA je tento sviatok považovaný za významnejší ako Vianoce. Z tohto dôvodu boli aj zatvorené všetky americké akciové trhy, a preto sa všetko podstatné udialo na ázijskej a európskej pôde.

Vo štvrtok si európske akciové trhy poradili aj bez podpory dobrých správ z Ameriky a rástli už štvrtý deň v rade, čo predstavuje najdlhšiu ziskovú sériu za posledných päť týždňov. V noci bol uverejnený index aktivity v priemysle Číny, ktorý vzrástol z hodnoty 49.5 bodov na úroveň 50.4 bodu, čo znamená, že druhá najväčšia ekonomika sveta sa pomaličky odráža od dna po siedmich štvrťrokoch spomaľovania. Na tieto pozitívne správy nadviazali aj európske fundamenty, keď Index nákupných manažérov vo výrobe v eurozóne takisto rástol nad očakávania, ktoré boli na úrovni 45.6 bodov, pričom skutočnosť bola až 46.2 bodov.

Čiastočne pozitívne správy z eurozóny poslali nahor aj kráľovský menový pár EURUSD, ktorý dokonca podvečer atakoval úroveň 1.29. Ten však túto úroveň neprerazil, ale aj tak na konci obchodného dňa si pripísal slušný rast na úrovni +0.54 % a obchodoval sa za 1.2875 EURUSD. Aj na základe týchto správ ukončili európske akciové banchmarky svoj obchodný deň v zelených číslach. Paneurópsky index EuroStoxx 600 vzrástol o +0.59% a uzatváral na hodnote 271.70 bodov. Zvyšné hlavné akciové indexy uzatvárali nasledovne: FTSE 100 +0.68 %, CAC 40 +0.60 %, DAX +0.84 % a IBEX 35 +0.90 %.

Vo štvrtok uverejnil MMF správu o rezervách zlata v jednotlivých krajinách, z ktorej vyplýva, že rozvojové štáty zvyšujú svoje rezervy v zlata a naopak štáty eurozóny ich postupne znižujú. Napríklad Turecko zvýšilo zlaté rezervy o cca 17 ton na 319 ton v októbri, pričom turecká centrálna banka umožňuje komerčným bankám používať zlato ako kolaterál za úvery. V Nemecku naopak poklesli rezervy o vyše 4 tony ,na hodnotu 3391 ton zlata. V priebehu štvrtkového obchodného dňa sa zlatu až tak veľmi nedarilo a ukončilo svoje obchodovanie na úrovni 1730.68 USD/oz., čo predstavuje intradenný nárast o +0.11 %.

František Bizovský
František Bizovský

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.