Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.10.2012, 00:05

Južanom sa nedarí. Niet sa už čomu čudovať

Podľa najnovších informácií Grécko v roku 2020 ani zďaleka nedosiahne cieľ 120 % dlhu.

Posledný deň obchodného týždňa sa niesol v znamení mierneho oživenia na akciových trhoch, no prezidentka MMF Lagardeová vyhlásila, že oživenie v kľúčových častiach svetovej ekonomiky výrazne narúšajú nedokončené finančné reformy, čo má za následok negatívny dopad na tempo hospodárskeho rastu. Podľa MMF napríklad Španielsko dosiahlo výrazný pokrok v reforme svojho domáceho finančného sektoru, ale tempo schvaľovania štrukturálnych reforiem musí naďalej pokračovať, pretože je ešte nevyhnutné prijať ďalšie reformy aj v iných sektoroch hospodárstva. Veď taká španielska nezamestnanosť za tretí štvrťrok vzrástla z 24.63 % na 25.02 %, pričom všeobecný konsenzus bol 25.00 %, čo len potvrdzuje predchádzajúce slová.

Južanským krajinám Európskej únie sa všeobecne nedarí, preto niet divu, že podľa najnovších informácií Grécko v roku 2020 ani zďaleka nedosiahne vytýčený cieľ 120 % dlhu v pomere k HDP. Tento odhad MMF sa výrazne zvýšil a to na ešte optimistických 136 %. Tieto pochybnosti takisto vyjadril v piatok podvečer aj nemecký minister financií Schäuble, podľa ktorého existujú pochybnosti, či Grécko plní svoje záväzky.

Z USA prišli pozitívne makroekonomické dáta, na základe ktorých európske akciové trhy vymazali aspoň časť tohto týždňových strát. V treťom štvrťroku vzrástlo HDP v USA medziročne o +2 %, pričom konsenzus bol na úrovni +1.8 %. Európske akciové benchmarky ukončili posledný obchodný deň nasledovne: DAX +0.44 %, CAC40 +0.69 %, FTSE100 +0.03 %, IBEX35 -0.05 %.

Ďalej spotrebiteľská dôvera podľa prieskumu michigenskej univerzity v októbri poklesla na 82.6 bodov, pričom predpoklad bol 83 bodov. Spoločnosť Apple vo štvrtok po uzatvorení trhov zverejnila svoje hospodárske výsledky za tretí kvartál, pričom zisk na akciu bol len 8.67 USD, očakávanie bolo na úrovni 8.75 USD. Tržby len o niečo prekonali očakávania, keď odhad bol 35.8 mld. USD a skutočný výsledok na úrovni 36 mld. USD. Tým sa akcie počaspiatku dostali aj pod hranicu 600 USD. Trio amerických akciových trhov v piatok uzatváralo nasledovne : Dow Jones +0.03 %, S&P 500 -0.07 %, NASDAQ +0.06 %.

František Bizovský
František Bizovský

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.