Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2012, 00:01

Obama cúvol, akcie vzrástli (komentár)

Obama prišiel s novou ponukou pre republikánov v snahe vyhnúť sa pádu z fiškálneho útesu.

Hneď v úvode včerajšieho obchodného dňa sme boli svedkami pozitívnej správy najmä pre európske akciové indexy, ktoré v poslednom čase reagujú najmä na správy z Číny. Chvalabohu, pozitív je viac ako negatív a aj odhad čínskej vlády na 7.5 %- ný rast HDP v budúcom roku bol trhmi vnímaný pozitívne a aj preto hlavné európske benchmarky ukončili seansu v zelených číslach: FTSE 100 +0.40 %, CAC 40 +0.29 %, DAX +0.64 %, IBEX 35 +1.60 %. Paneurópsky akciový index EuroStoxx 600 vzrástol o +0.46 % a uzavrel na úrovni 280.46 bodu. Zaujímavosťou je, že včera zobchodovaný objem na tomto indexe predstavoval 37 %-ný pozitívny rozdiel v porovnaní s 30 dňovým priemerom.

Barack Obama. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Z Európy však prišla aj negatívna správa zo Španielska, ktorého banky trpia zlými úvermi. Pomer medzi zlými úvermi a „ostatnými“ dosiahol rekordných 11.23 % a rovnako sa zvýšila hrozba kolapsu hypotekárneho trhu. Španielsky index IBEX 35 však tieto správy odignoroval, keďže minulý týždeň dostalo Španielsko 39 mld. eur na pomoc svojim chorým bankám a táto injekcia, zdá sa, zaberá.

Ďalšia dobrá správa prišla zo Spojených štátov, keď americký prezident Barack Obama prišiel s novou ponukou pre republikánov v snahe vyhnúť sa pádu z fiškálneho útesu. Nová ponuka zahŕňa vládne škrty v celkovom objeme 1.2 bln. USD a zvýšenie daní v porovnateľnom množstve. Jedným z ústupkom v prospech republikánov je aj posunutie hranice príjmu amerických domácností, ktoré by mali po novom platiť taktiež vyššie dane, z 250 000 USD ročne až na úroveň 400 000 USD. Tento návrh ocenili rastom aj americké akcie a utorok ukončili ziskoch: Dow Jones +0.87 %, S&P 500 +0.99 % a Nasdaq +1.46 %.

Kráľovský menový pár pokračoval aj včera v posilňovaní a podarilo sa mu pokoriť úroveň 1.32 EURUSD, keď zaznamenal pol percentný pohyb smerom nahor. Eurodolár nad úrovňou 1.30 pozitívne vplýva na finančné trhy, keďže silnejšie euro znamená lacnejšie akcie a komodity, ktorých dominantná časť sa obchoduje práve v amerických dolároch.

Ivor Lehoťan
Ivor Lehoťan

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.