Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.02.2013, 00:19

Nemci vyhnali akcie nahor (trhový komentár)

Podnikateľská klíma v Nemecku poskočila na svoje desaťmesačné maximum.

Po prudších poklesoch v strede týždňa sa nálada na konci predposledného februárového týždňa na trhoch zlepšila.

Najväčšiu zásluhu na tom mal pozitívny fundament z Nemecka, ktorý vyhnal akcie nahor. Podnikateľská klíma v Nemecku, hodnotená na základe zhodnotenia aktuálnych podnikateľských podmienok a očakávaní na nasledujúcich 6 mesiacov, poskočila na svoje desaťmesačné maximum 107.4, pričom sa očakávala hodnota 104.9. Naposledy bola takáto hodnota v apríli 2012.

Aj napriek tejto pozitívnej správe, spoločná európska mena nedokázala súperiť s dolárom, a kráľovský menový pár po miernom raste na 1.3245, spadol na minimum 1.3145. V závere dňa sa kurz vďaka nákupom na minime vyšplhal ešte na úroveň piatkovej otváracej ceny 1.3190. Euro oslabilo aj voči libre.

Americké akcie v piatok vymazali štvrtkové straty. Index S&P 500 totiž za posledné dva dni klesol o 1.9 % po zohľadnení informácie. Investori totiž zareagovali na informáciu, že FED by mohol znížiť stimuly pre ekonomiku, pretože sa niektorí členovia obávajú negatívnych dopadov kvantitatívneho uvoľňovania v podobe inflácie alebo nafúknutia cien aktív. Po pozitívnej správe z Európy sa však index 500 spoločností vrátil na hodnotu 1515.59. Európske akcie takisto vzrástli a uzavreli nasledovne: FTSE 100 +0.1%, CAC +1.3%, DAX +0.9%. Neovplyvnilo ich ani vyhlásenie Európskej komisie, že ekonomika Eurozóny sa bude kvôli zvýšeniu nezamestnanosti a zníženie spotreby zmenšovať. Hrubý domáci produkt eurozóny by mal v tomto roku klesnúť o 0.3%, pričom ešte v novembri boli predikcie na rast o 0.1%.

Makroekonomické dáta boli zverejnené aj v Kanade, kde maloobchodné predaje klesli o 0.9%, pričom sa očakával mierny rast o 0.1%. Index spotrebiteľských cien tiež nedopadol podľa očakávaní a kanadský dolár oslabil. Zlato dnes takisto oslabilo a uzavrelo na hodnote 1576.4 USD za uncu.
Americké parkety ukončili týždeň v zelených číslach: S&P 500 +0.88%, DJIA +0.86%, Nasdaq +0.97%

Katarína Čechová

analytička forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.