15.01.2013, 12:43

Malí investori opäť objavujú akcie (komentár)

Posledné dáta z trhov ukazujú, že malí investori konečne nakupujú akcie.

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Včerajšie obchodovanie na US akciovom trhu ovplyvnili opäť prioritne akcie spoločnosti Apple. O firme sa na trhu objavili správy, že kvôli nižšiemu dopytu po svojom iPhone 5 obmedzila objednávky komponentov pre jeho výrobu. Na tieto správy reagovali akcie spoločnosti poklesom o 3,57%. Tento pokles včera znížil trhovú kapitalizáciu najväčšej US spoločnosti až o 17 mld. USD a vďaka tejto strate poklesol technologický sektor až o 0,64% a stiahol nadol indexy SP500 (-0,09%) ako aj Nasdaq Composite (-0,26%). Nakoľko do indexu Dow Jones sa Apple stále nedostal, dokázal tento benchmark vzrásť o 0,14%.
 


Slabosť Apple: Zisk konkurentov

Správy o klesajúcom dopyte po produktoch Apple pomohli konkurentom ako Samsung alebo Research in Motion (+10%). Aj keď je málo pravdepodobné, že by sa z RIMM mal stať skutočne priamy konkurent pre Apple, využili obchodníci túto správu na nákup stále masívne prepredaných akcií kanadského výrobcu smartfónov.Dell ako kandidát na prevzatie

Podobne sme včera videli silný rast aj akcií dvoch už len málo perspektívnych firiem v oblasti počítačov. V prvom rade to bol Dell, ktorého akcie poskočili až o 13% po správach, že spoločnosť by mohli do súkromných rúk prevziať private-equity spoločnosti. Dell je určite pomerne zaujímavo ohodnotená firma, no ťažko povedať, čo opäť zákazníkov priláka naspäť k tejto značke. O obnovu svojej pozície na trhu sa dlhodobo snaží aj spoločnosť Hewlett-Packard (+4,89%). Tej včera pomohlo zvýšenie ratingu na neutral od analytikov banky JP Morgan.


Bernanke ostal verný holubičiemu slovníku

Pozornosť trhu včera pútal aj prejav prezidenta Fedu Bernankeho. Ten síce prišiel až po zatvorení trhu, no jeho očakávania mali vplyv na obchodovanie na FX trhu. Od Bernaneho sa čakal veľmi dôležitý prejav, nakoľko po prekvapivo jastrabej zápisnici z posledného zasadnutia FOMC trh nevedel, či sa Bernanke prikloní k názorom niektorých členov výboru pre menovú politiku a naznačí možnosť stiahnutia stimulov alebo naopak bude pokračovať vo svojej doterajšej prostimulačnej politike. Hneď z jeho prvých slov bolo cítiť, že ostal verní svojmu presvedčeniu o dôležitosti monetárnych stimulov. Povedal, že obnova je stále relatívne krehká a že ekonomika musí urobiť ešte ďalšie pokroky, kým bude s vývojom spokojný. Tiež povedal, že Fed ešte nevyčerpal všetky nástroje na podporu ekonomiky. Takže obavy, že Bernanke sa pred odchodom bude snažiť normalizovať menovú politiku, sa nepotvrdili.


Centrálne banky ukolísali trhy

Stále sme tak v období upokojenia finančných trhov, ktoré nám priniesli centrálne banky. Tento vývoj je dobre vidieť na poklese volatility akciového indexu SP500. Kým v roku 2008 zaznamenal index až 75 obchodných dní, kedy bol denný pohyb vyšší ako 3%, v roku 2009 tento počet poklesol na 42 a v roku 2010 len na 11. Kvôli fiškálnemu útesu sa tento počet v roku 2011 síce zvýšil na 24, no minulý rok sme nemali ani jeden takýto pohyb. Vytláčanie investorov z dlhopisov do akcií tak funguje a poklesy na trhu bývajú skupované veľkými investormi bez reptania.

 Malí investori znovuobjavujú akcie

Princíp fungovania kvantitatívneho uvoľňovania je jednoduchý. Centrálna banka nakupuje dlhopisy, čím zvyšuje ich cenu a znižuje výnos. Pre investorov, ktorí hľadajú zhodnotenie svojho kapitálu, tak neostáva nič iné, než nakúpiť akcie, komodity, alebo iné aktíva. Výsledkom je teda alokácia kapitálu do akcií. Malí investori dlho tento trend podceňovali a akcie ignorovali, no posledné dáta ukazujú, že už aj malí investori konečne nakupujú akcie. Za posledný týždeň sme totiž videli druhý najvyšší objem prílevu kapitálu do akciových podielových fondov v histórii. Prílev ich kapitálu by trhy mohol ešte podporovať, no história ukazuje, že príliš vysoký prílev kapitálu nie je pre trhy signálom na rast. Historicky najvyšší prílev kapitálu sme totiž mohli vidieť v roku 2007, pár týždňov pred dosiahnutím historických maxím na US akciových trhoch. Takže pozor na prílišný optimizmus. Akcie majú priestor na rast, no rely neprebieha bez korekcií a pásiem konsolidácie.

 

Výhľad na dne

Včerajší prejav Bernankeho bol pomerne neutrálny. Dôležité ale je to, že Bernanke sa nepriklonil na stranu, ktorú nám chcela načrtnúť zápisnica z posledného zasadnutia FOMC. To znamená, že Bernanke v prípade slabosti ekonomiky ostáva naklonený stimulom. Tieto slová limitovali pokles eura a to sa tak stále pohybuje v úzkom pásme 1,3330/1,3400. Dobrá grécka ako aj španielska aukcia nemali vplyv na trh a naďalej ostáva euro v úzkom pásme. Hlavným číslom dňa budú maloobchodné tržby z US za december, ktoré sú na programe o 14:30. V rovnakom čase bude zverejnený aj výsledok newyorského prieskumu výroby. Tržby sa očakávajú s rastom o 0,2% po predošlom raste o 0,3%. Lepší výsledok by mohol podporiť eurodolár v raste k včerajším maximám, no technicky skôr pár vyzerá na vytváranie formácie dvojitého vrcholu. Preto dnes ponechávame výhľad ako neutrálny, celkový výhľad ako býčí. Preferovaný cieľ korekcie 1,3250.

Analytik spoločnosti CI KOMODITY. Snímka: HN/Laktiš
Zdroj: HN/Laktiš

Ján Beňák

analytik TRIM Broker

Obchodovanie s TRIM Broker

 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.