Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2013, 10:34

Trhom vládla výpredajová vlna (komentár)

V stredu uzrela svetlo sveta zápisnica z januárového zasadnutia amerického Fedu, ktorej obsah spustil na akciovom trhu výraznú korekciu smerom nadol.

 Niektorí členovia Výboru pre monetárnu politiku sa v nej vyjadrili, že by boli najradšej, keby sa zo súčasného „neobmedzeného" QE stalo monetárne stimulovanie s určitými obmedzeniami, čo by samozrejme znamenalo nižší prísun peňazí na trhy, a tým oslabenie rastových dôvodov pre akcie.

Tento fakt, ako aj ďalšie fundamenty spustili na akciách doslova výpredajovú vlnu. Európske benchmarky skončili štvrtkové obchodovanie s výraznými stratami: CAC 40 -2.29 %, DAX -1.88 %, FTSE100 -1.62 %, IBEX35 -1.82 %. Celoeurópsky index Stoxx 600 si odpísal -1.5 % a skončil na úrovni 284.86 bodov. Medzi ďalšie nie príliš pozitívne správy patrili zverejnené indexy nákupných manažérov PMI. Odštartoval to ten v Nemecku v oblasti výroby, ktorý za február vzrástol z 49.8 bodov na 50.1 bodov, oproti očakávaniam 50.5 b., v službách však klesol z 55.7 b. na 54.1 b., pri konsenze 55.5 bodov. Nasledovali PMI za eurozónu, kde v službách nečakane klesol na 47.3 bodov, z januárových 48.6 bodov, pričom analytici odhadovali nárast na 49.2 bodov. Vo výrobe kleol PMI tiež, no nie tak výrazne. Konkrétne na 47.8 bodov, zo 47.9 bodov. Vidíme, že výkonnosť európskych sektorov služieb a výroby nie je v práve najlepšej kondícií.

Na trhu si vo štvrtok požičiavali Francúzi, ale aj Španieli. Španieli si prostredníctvom štvrtkovej aukcie požičali 4.2 mld. EUR, čo je viac než krajina pôvodne plánovala. Pozitívom tiež je, že úroky sa v porovnaní s predošlou aukciou znížili. Francúzi emitovali dlhopisy za 8 miliárd EUR, so splatnosťou 5, 4 a 2 roky, pričom pri tých 5 ročných sa zvýšil priemerný výnos na 1.12 %.

Na spoločnej európskej mene môžeme vidieť taktiež výraznú korekciu. Po stredajšom viac, ako 1 percentom prepade, vo štvrtok euro voči doláru stratilo ďalších 0.8 % a ku koncu americkej seansy sa obchodovalo za 1.319 EURUSD. V nasledujúcom období nás môže čakať prepad až niekde k magickej hranici 1.3 EURUSD, v prípade obmedzenia QE v USA a zmene prístupu ECB k úrokovým sadzbám.

Zverejnenie zaujímavých čísel pokračovalo aj v USA, kde index predstihových ukazovateľov za január, podľa očakávaní spomalil rast z 0.5 % na 0.2 %. Čo je však dôležitejšie, index výrobnej aktivity Philadelphského Fedu sa vo februári prepadol na -12.5 bodov pri očakávanom zlepšení na 1.1 bodu z hranice -5.8 bodu. Nepotešili ani tamojšie nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré sa zvýšili na číslo 362 tisíc, z úrovne 342 tisíc. Jedine predaje existujúcich domov vzrástol na 4.92 mil., z úrovne 4.9 milióna. Pod vplyvom nepresvedčivých makrodát, ako aj stredajšieho FOMC sa americké indexy prepadli aj počas včerajška: DJIA -0.34 %, Nasdaq -1.04 %, S&P500 -0.63 %.

Miroslav Blahušiak

Miroslav Blahušiak

analytik forexpro.skDenný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.