Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2013, 00:02

Spanilá jazda na trhoch nekončí (komentár)

Investorov v štvrtok nemalo čo zastaviť v nákupe akcií, dokonca k tomu dostali malé povzbudenie.

Úspešný deň sa rozbehol v noci v Japonsku, kde akcie rástli, čomu dopomohlo aj zvýšenie jadrových strojných objednávok o 7.5%. Býčia nálada sa prehupla aj na európske trhy. Z eurozóny sa závažné makrodáta neočakávali, potvrdil sa len končený stav inflácie v Nemecku s 0.5% a Francúzske CPI poskočilo z 0.3% na 0.8%, čo bolo viac ako očakávaných 0.7%. Poobede bol zverejnený asi najzávažnejší údaj dňa. Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti V USA v minulom týždni bol 346 tisíc, čo je pokles o 42 tisíc oproti predchádzajúcemu týždňu.

To bolo pozitívnym prekvapením, pretože sa očakávalo 362 tisíc žiadostí. Táto pozitívna správa ešte povzbudila býčiu náladu na trhoch. Európske akcie pokračovali v raste, index Euro Stoxx 600 zaznamenal najväčší štvordňový zisk od začiatku januára. Všetky európske indexy (okrem portugalského) tak opäť poskočili nahor: DAX +0.8%, FTSE 100 +0.5%, CAC 40 +0.9%.

Americké benchmarky prekonali svoje stredajšie maximá, index S&P zažil rally 4. deň v rade. Nasdaq dosiahol na najvyššiu úroveň od novembra 2000. Darilo sa najmä akciám firiem pôsobiacich v sektore maloobchodu vďaka rastu marcových tržieb. Výsledné čísla po ukončení seansy boli opäť zelené: S&P 500 +0.35%; DJIA +0.42%; Nasdaq +0.09%

Chuť riskovať sa zvyšuje. Investori, povzbudení stimulmi centrálnych bánk, sú ochotní nakupovať aj vo výšinách, čo tlačí dolár nadol. Zelená bankovka oslabila voči väčšine ostatných svetových mien a kráľovský menový pár EURUSD skončil na úrovni 1.3109. Dolár však rastie voči jenu slabnúcemu jenu a USDJPY takmer atakuje stovku, zatiaľ je na 99.91.

Čierny Peter zostal v štvrtok v rukách Austrálie, ktorá ako jediná prišla s negatívnymi číslami. Nezamestnanosť u protinožcov sa totiž zvýšila z 5.4% na 5.6%, no odhadovala sa rovnaká úroveň ako minulý mesiac. Počet zamestnancov sa v marci znížil o 36.1 tisíc. V piatok nás čakajú zaujímavé makrodáta, uvidíme, či trhy potvrdia formu alebo na chvíľu stratia dych...

Katarína Čechová

analytička forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.