Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.02.2013, 00:01

Európske akcie zažili tragédiu (komentár)

Burzy reagovali na oficiálne výsledky volieb prepadmi.

Európske akciové indexy zažili v utorok tragédiu. Všetko to má za následok zverejnenie oficiálnych výsledkov talianskych volieb, na základe ktorých sa pravdepodobne schyľuje k patovej situácii, ktorá najskôr môže vyústiť v nové voľby. To však nemusí jednoznačne pomôcť. Taliansky akciový index FTSE MIB klesol len za utorok o 4.91 %, pričom od tohtoročného januárového high klesol už o 13.1 %. Výnosy na talianskych 10-ročných bondoch vzrástli z pondelňajšej hodnote 4.48 % na utorňajšiu hodnotu 4.88 %, čo predstavuje najvyšší jednodenný nárast od roku 1993.

Keďže Taliansko tak skoro vládu nebude mať, respektíve je možnosť, že nová vláda sa uberie výrazne inou cestou, ako šetrením, tak výnosy môžu narásť až ku kritickým hodnotám, čo bude znamenať veľký problém pre celú Eurozónu.

V utorok sme sa taktiež dozvedeli, že portugalská opozícia požaduje znovu prerokovať podmienky medzinárodnej pomoci, ktorá podľa nej zlyhala a priviedla portugalské hospodárstvo do recesie. Na základe týchto negatívnych informácií uzatvárali európske parkety nasledovne: FTSE 100 -1.34 %, CAC 40 -2.67 %, DAX -2.27 %, IBEX 35 -3.20 %. Paneurópsky index EuroStoxx 600 uzatváral na hodnote 284.60, čo predstavuje pokles o 1.32 %.

Naopak pozitívne makroekonomická dáta prichádzajúce spoza oceánu potiahli americké trhy. Predaje nových domov vzrástli v USA na najvyššie hodnoty od októbra 2008. Aktuálna hodnota je 437 tisíc predaných domov, pričom analytici očakávali nárast len na úroveň 381 tisíc z predošlej hodnoty 369 tisíc. Trh s bývaním potešil aj rast Case-Shillerovho indexu, ktorý medziročne vzrástol o 6.8 %, pričom očakávania boli len na úrovni 6.7%. Navyše, spotrebiteľská dôvera vzrástla z hodnoty 58.6 bodov na súčasnú úroveň 69.6 bodov.

Včera Ben Bernanke vystúpil pred Bankovým výborom Senátu, kde spomenul, že stále vyplývajú pozitíva zo súčasnej politiky FEDu a apeluje na zákonodarcov, aby čím skôr odvrátili automatické výdavkové škrty, ktoré by mohli výrazne uškodiť ekonomike USA. Taktiež ubezpečil, že program nákupu cenných papierov bude aj naďalej pokračovať, dokiaľ sa trh práce výrazne nezlepší. Na tieto slová zareagovali americké akciové benchmarky výrazne pozitívne a uzatvárali v zelenom: S&P 500 +0.63 %, DJIA +0.86%, Nasdaq +0.43 %.

František Bizovský

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.