Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Inak ako „štvrtkové vytriezvenie" sa včerajšie obchodovanie ani nazvať nedá. Ešte deň pred tým sa stredajšia zápisnica z minulo mesačného  zasadnutia Fedu niesla vo výrazne holubičom tóne, a preto Wall Street reagovalo najziskovejším dňom v tomto roku. Fed,  ako vždy, trhom pomohol vyhlásením, že ak dolár bude naďalej posilňovať, tak preloží zvyšovanie sadzieb na neskôr. Táto stredajšia rally však bola vo štvrtok nasledovaná predajnou smršťou rizikových aktív a kompletne vymazaná. Deväť  z desiatich sektorov v indexe S&P 500 sa prepadlo o viac ako 1 %. Celkovú dennú stratu -2.06 % viedol predovšetkým energetický sektor (-3.70 %), či sektor základných materiálov (-2.54 %). Ostatné americké benchmarky sa ponorili do nasledovných strát: DJIA -1.97 % a NASDAQ -2.02 %. Už tradične bol takto výrazný pohyb smerom nadol ťahaný poklesom small capov, keď si Russell 2000 odpísal -2.66 %.

Stredajší pohyb bol očividne až príliš prehnaný a rýchly, holubičie FOMC minutes bolo trhom exportne rýchlo strávené a na trh sa vrátila, najmä vďaka zhoršenej prognóze Medzinárodného menového fondu, obava zo spomalenia tohtoročného a budúcoročného globálneho ekonomického rastu.

Pri zvýšenej volatilite sme tak videli znovuzrodenie risk off nálady, keď VIX atakoval level 19 (8 mesačné maximá). Hneď ráno dokázali na FOMC reagovať európske akcie len krátkodobo a počiatočný ziskový gap bol do konca európskej seansy celý predaný. DAX sa z denných maxím 9140 prepadol na uzatváraciu hodnotu 9005 bodov (+0.11 %), CAC400 zisky neudržal vôbec a zavrel v strate -0.64 %, FTSE podobne -0.78 %. Averziu k riziku využilo opäť zlato, ktoré rástlo 4 dňom v rade (+0.32 %)  a čelí vyrovnalo najdlhšiu ziskovú rally od júna.

Z makro kalendára vyberáme nečakaný pokles zahraničného obchodu Nemecka. V auguste poklesol export krajiny až o -5.8 % (odhad -4 %) na 92.6 miliárd eur, ale aj  import o -1.3 % (odhad +0.9 %) na 75.1 miliárd eur. Znamenalo to zníženie prebytku obchodnej bilancie o 9.4 miliardy eur na aktuálnych 14.1 miliárd. Ďalej bolo na programe dňa aj rozhodnutie Bank of England o sadzbách a menovej politike. BoE podľa očakávaní ponechala základnú úrokovú sadzbu nezmenenú na 0.5 %, ako aj nákup aktív na 375 miliardách libier. Britská libra na tieto dáta takmer nereagovala, skôr ju popoludní ovplyvnil návrat dolárovej sily.

Spoločnú európsku menu  vrátil spať na zem Mario Draghi a kontroval tak snahe Fedu o oslabenie zelenej bankovky.  V Brookings Institution vo Washingtone sa v poobedňajších hodinách vyjadril, že ECB pristúpi k zvyšovaniu sadieb najskôr v roku 2017 a naopak bude robiť všetko pre oživenie európskej ekonomiky prostredníctvom uvoľnenej menovej politiky. Euro tak stratilo takmer 100 bodov, z denných maxím 1.278 na 1.269 EURUSD.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.