Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.10.2014, 11:22

Začiatok októbra a akcie krvácajú

Streda bola na „zvesti" a ekonomické dáta bohatá a bolo to vidno na obchodovaní. VIX, ktorým meriame volatilitu smerom do budúcnosti, sa nachádzal na úrovni 17.52. V prvom októbrovom dni sme sa totiž dozvedeli nelichotivé dáta z oboch brehov Atlantiku. V Európe to boli podpriemerné výsledky Indexu nákupných manažérov. V kombinácii so zvesťami z Európskej centrálnej banky, že súčasťou plánovaných nákupov ABS majú byť aj grécke a cyperské úvery vyvolalo značný trhový rozruch. Výnosy na desaťročných gréckych dlhopisoch poľahky klesajú zo svojich dvojmesačných úrovní a odpisujú cez 15 bázických bodov.

Vo štvrtok sa čaká na dôležité zasadnutie ECB, kde Mario Draghi bližšie konkretizuje kroky pomoci slabnúcej európskej ekonomike. Vzhľadom na úroveň inflácie, ktorá hraničí už s defláciou a nevydarenú priemyselnú produkciu trhy čakajú konečne odvážne kroky z Draghiho taktovky. Kráľovský menový pár vyčakáva pred hranicou 1.26 na kľúčové výsledky zasadnutia ECB.

Do záverečného gongu na starom kontinente sa obchodníci dozvedeli aj druhú spŕšku negatívnych dát u USA a európske indexy zatvárajú so stratami v okolí jedného percenta. Najhoršie sa vodilo francúzskemu indexu CAC so stratou 1.15 %, nasledovaný bol  DAXom so stratou 0.97 % a Euro Stox stratil 0.96 %.

Americké akcie a indexy taktiež odpisovali zo svojej hodnoty. Tentokrát sa však horšie vodilo americkým akciám. Suverénne najhoršou výkonnosťou sa môže „pochváliť" Russell 2000. Za posledné 2 obchodné dni stráca cez 3 % a celkom jasne odráža súčasnú trhovú situáciu, čo sa týka ukončenia nákupného programu americkým Fedom. Zlepšujúce sa dáta z USA už spôsobili, že americké aktíva ustratili cez 200 mld. USD zo svojej trhovej hodnoty. Má to na svedomí možné zvyšovanie úrokových sadzieb, ktoré môže prísť skôr ako sa to očakávalo. Preto americké akcie uzatvárajú s týmito stratami: SPX -1.33  %, DJIA -1.40 %, NASDAQ -1.59 %.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.