Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

O extrémne nákazlivom víruse na chodbách ECB som v minulosti už písal niekoľko krát. Na rozdiel od Eboly, kde je nutný pre získanie nákazy kontakt, v prípade tohto vírusu aj taký ostrieľaný bankár akým sa Mário Draghi pri svojom nástupe javil, aj preto si získal prezývku ,,super,, Mario, dostane po jednom zasadnutí ECB pocit, že problémy Eurozóny sú len dočasné a s veľkou pravdepodobnosťou sa vyriešia v druhej polovici aktuálneho roka. Toto tvrdila ECB konštantne už od roku 2009 a v roku 2011 ešte ,,za vlády,, Jean-Claude Tricheta pod dojmom hrozby hyperinflácie dokonca sadzby zvyšovala.

Nástup Maria Draghiho v novembri 2011 a okamžité zníženie sadzieb dalo obyvateľom Eurozóny nádej. Bohužiaľ Mário Draghi podľahol vírusu očakávaní blížiaceho sa rastu HDP v druhej polovici roka ako mnohí pred ním a tak namiesto toho, aby ECB po jeho nastúpení okamžite znížila sadzby na nulu ako je tomu v USA od roku 2009 a v Japonsku už takmer dve desaťročia, pokračovala v znižovaní v príliš pomalom tempe.


Zdroj: Bloomberg

A tak zatiaľ čo USA HDP vzrástol medziročne o 4 percenta a budúci rok FED už pravdepodobne pristúpi k postupnému zvyšovaniu sadzieb, Eurozóna sa motá na pokraji recesie a ECB postupným znižovaním sadzieb trhy síce ako tak upokojila, no naštartovať rast HDP výraznejšie nedokázala.


Zdroj: Bloomberg

Aktuálne tak aj vďaka strachu ECB z hyperinflácie HDP v Eurozóne rastie iba o necelé jedno percento ročne a smeruje do recesie.


Zdroj: Bloomberg

Aj vďaka agresívnej politike FEDu dnes nezamestnanosť v USA dosahuje už prijateľných 6,2 percenta, zatiaľ čo v EU nezamestnanosť je stále nad 11 percentami.


Zdroj: Bloomberg

 


Zdroj: Bloomberg

V kontexte toho sa začínajú napĺňať tie najčernejšie obavy ohľadne nástrojov, ktoré jednotlivé strany sú ochotné pred začiatkom vyjednávaní o konci vojenského konfliktu na Ukrajine použiť. Minulotýždňová hrozba premiéra Ukrajiny, ktorý pohrozil zastavením tranzitu ruského plynu na západ cez svoje územie bude povestnou čerešničkou na torte, ktorá môže definitívne poslať HDP EU do mínusu spolu so sadzbami. Kvantitatívne uvoľňovanie, na ktoré dnes čakajú majitelia dlhopisov krajín PIGS najmä spoza oceánu sa tak pod tlakom plynovej krízy túto zimu môže stať konečne realitou a poslať Euro po dlhých mesiacoch opäť raz tam kam dlhodobo patrí.


Zdroj: Bloomberg

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.