Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2014, 10:07

IT firmy vo výsledkovej sezóne zrejme prepadnú

Začiatok obchodného týždňa zo sebou nepriniesol na európske parkety výraznú volatilitu, čo je dôsledkom aj prázdneho ekonomického kalendára. Zaujímavá bola len obchodná bilancia Číny, ktorá dopadla horšie ako sa očakávalo. Čínska mena napriek tomu na páre s USD mierne posilňovala. Možno to pripísať faktu, že aj pri horšej ako očakávanej obchodnej bilancie vykazuje Čína stále kladný obchodný prebytok, čo je zriedkavým javom v dnešnej ekonomike a trhy to ocenili.

Nevýrazné trhové pohyby na starom kontinente vykazovali  indexy. Na trhu sa však objavujú stále väčšie a väčšie stávky na to, že Mario Draghi sa skôr uchýli k rozsiahlemu nákupu vládnych dlhopisov ako k ohlasovanému navršovaniu súvahy ECB na úrovne z roku 2012. Plánovaný nákupný program, ktorý má začať budúci mesiac si však našiel z radov ECB aj svojich oponentov. ECB si úzkostlivo stráži detaily nákupného programu ABS a vládnych bondov, najmä čo sa veľkosti týka.

Európske indexy uzatvorili v pondelok v miernych ziskoch. Euro Stoxx 0.23 %, FTSE 0.41 %, CAC 0.12 % a nemecký DAX 0.27 %. Za kladným closeom DAXu stojí najmä necyklický sektor. Konkrétne akcie nemeckej automobilky Volkswagen, ktorá oznámila, že jedná s čínskou pobočkou VW o navýšení podielu zo súčasných 40 % na 49 %.  Akcie koncernu vzrástli o úctyhodných 1,49 %.

Americké trhy ponúkali väčšie pohyby a vzrušenie. Zo začiatku sa jednalo o podobný scenár ako pri európskych náprotivkoch. S otvorením obchodných parketov sa pokračovalo vo piatkových výpredajoch.  Centrálna banka na druhom brehu Atlantiku poukázala na slabnúcu svetovú ekonomiku a s tým súvisiace pravdepodobné odloženie zvyšovania úrokových sadzieb a indexy prehlbovali svoje straty. Nakoniec uzatvorili s týmito stratami: SPX -1.64 %, DJIA -1.35 % a NASDAQ -1.46 %.    

Na dáta nie je začiatok týždňa síce bohatý, no pre výsledkovú sezónu v USA sa začína hlavný týždeň. Už spomenuté zhoršovanie ekonomického rastu vo zvyšku sveta nehrá do kariet americkým spoločnostiam. Zisky spoločností tvoriacich index S&P 500 sú totiž z jednej tretiny generované v zahraničí. Spomaľovanie ziskovosti týchto firiem (najmä zo sektora IT) môže napomôcť zlomiť 200tovku na SPX  a testovať nižšie supporty.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.