Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Pri pohľade na konečné percentuálne zmeny na európskych a amerických akciových trhoch sa môže zdať, že pondelkové obchodovanie prebiehalo úplne pokojne, no spočiatku vyzeralo všetko úplne inak. Nemecký DAX otvoril s gapom viac ako -0.5 %, francúzsky CAC40 a americký S&P500 viac ako -0.6 %. Všetko nasvedčovalo tomu, že budeme na oboch brehoch Atlantiku svedkami červeného „close-u".  Počiatočný prepad spôsobilo sklamanie trhov z toho, že na konci minulého týždňa politici v USA deklarovali dohodu, čo sa však napokon opäť ukázalo ako nie úplne pravdivé.

Počas dňa na trh začali prenikať informácie, že šéf Bieleho domu, prezident Obama a zástupcovia Kongresu sa vo Washingtone opäť stretnú, aby sa posunuli bližšie k vytúženej dohode ohľadom navýšenia dlhového stropu, či ukončenia prebiehajúceho Shutdownu. V jednom rozhovore sa tiež Obama vyjadril, že sú na svete známky progresu vo vyjednávaniach. Tieto slová a plánovaný míting dodali býkom na trhu silu vymazať počiatočné straty a uzavrieť prevažne v zelených číslach. V Európe CAC40 +0.28 %, FTSE100 +0.32 %, IBEX35 +0.19 %. Výnimku tvoril jedine DAX, ktorému sa úplne nepodarilo vymazať všetky straty a skončil o -0.01 % nižšie. Bolo to spôsobené zrejme miernym politickým napätím v Nemecku, medzi Merkelovou a socialistami. V Amerike bola potvrdená rally s konca minulého týždňa a počas sviatku Columbus Day si indexy pripísali nasledovné zisky: S&P500 +0.41 %, NASDAQ +0.62 %, DJIA +0.42 %. Nezabránil tomu ani fakt, že stretnutie politických táborov bolo napokon odložené, pretože obe strany potrebujú ešte viacej času.

Index volatility VIX spočiatku potvrdzoval zvýšené napätie na trhu, keď poskočil o +9 % ma 17.6 bodu, ale do konca dňa sa mu podarilo klesnúť na takmer 16 bodovú úroveň. CDS na US treasuries poskočili o 5 bps na 39 bázických bodov. Zlato po prvotnom raste o viac ako 1 % atakovalo úroveň 1290 USD za trójsku uncu, no na konci US obchodnej seansy sa pohybovalo blízko hranice 1273, čo bola takmer piatková uzatváracia cena.

forexpro.sk

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.