Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.08.2013, 00:01

Trhy sú ako na hojdačke. Môže za to Sýria (komentár)

Príčinou kolísania trhov je podľa všetkého nekončiace napätie ohľadom útoku na Sýriu.

Sýria. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters
Tento týždeň je doslova ako na hojdačke. Vo štvrtok sme zaznamenali rast na akciových trhoch, ktoré uzatvárali obchodovanie kompletne v zelenom, v piatok, naopak dochádza k výpredajom a poklesu cien hlavných akciových indexov.

Príčinou je podľa všetkého pretrvávajúce napätie ohľadom možnej vojenskej intervencie USA v Sýrii. Avšak po piatku je jasné, že aj v prípade vojenského zásahu by v tom Spojené štáty boli pravdepodobne sami. Britský minister obrany Philip Hammond totiž, po nečakanej prehre vlády v parlamentnom hlasovaní o uznesení k sýrskej kríze, uviedol, že Veľká Británia sa nezúčastní žiadnej vojenskej akcie proti Sýrii. Biely dom na toto vyhlásenie reagoval slovami, že nevylučuje možnosť jednostrannej akcie.

Okrem toho európskym akciám nepomohli ani niektoré makroekonomické správy, ktoré boli v piatok na programe. Maloobchodné tržby v Nemecku medziročne síce vzrástli, ale oproti minulému mesiacu poklesli o 1.4%, pričom analytici očakávali aj v tomto smere rast. Pozitívne správy pre Európu tak prišli aspoň z Talianska, ktoré ohlásilo pokles miery nezamestnanosti na rovných 12%. Ale keďže sa investori v piatok rozhodli, že akcie budú tak či tak predávať, tak hlavné európske akciové indexy uzatvárajú týždeň v červenom: FTSE100 -1.08 %; CAC40 -1.32 %, DAX -1.12 %.

Amerika na tom nebola oveľa lepšie. Nálada investorov sa preniesla aj do ďalšej seansy a tak zo začiatku ceny akcií klesali. Poobede bol vyhlásený údaj o spotrebiteľskom sentimente, ktorý vyhlasuje univerzita v Michigane. Nálada spotrebiteľov sa zlepšila na 82.1 bodu, čo síce predstavuje pokles oproti minulému číslu, ale je to viac, ako vo svojich predpovediach očakávali analytici. Akciám tento údaj pomohol len krátkodobo a tak aj v USA sa nám koniec týždňa červená: Dow -0.35 %, S&P -0.4 %, Nasdaq -0.9 %.

Marek Šimo

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.