Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.08.2015, 00:00

Spláchne Čína grécku krízu? (komentár dňa)

Prach z výbuchu burzy sa usadí, ale uvidíme zase len ten istý svet.

Spektakulárne výbuchy v prístave Tianjin pred dvoma týždňami boli akoby predzvesťou podobne spektakulárneho výbuchu na čínskom akciovom trhu. Začali padať burzové indexy, ceny komodít a média začali spomínať rok 2008 a pád Lehman Brothers. Titulky novín prišli s otázkou: vracia sa kríza?

Ak by sa kríza skutočne vracala, oproti roku 2008 je tu jeden zásadný rozdiel – už niet kam ustúpiť. Úrokové sadzby sú na nule a (virtuálne) tlačiarenské stroje chrlia nové peniaze v operácii zvanej kvantitatívne uvoľňovanie už aj v Európe. Dlhy štátov sú oveľa vyššie ako v roku 2008 a na novú sériu bailoutov už nemusia byť zdroje.

Už od roku 2007 sme svedkami bezprecedentného zasahovania štátov do finančných trhov. Extrémne nízke úrokové miery, kvantitatívne uvoľňovanie, štátne záruky sú bežné v západnom svete, ťažko vôbec odhadnúť, čo všetko naviac sa ešte spravilo v Číne. Vďaka tomu svetové akciové trhy niekoľko rokov rástli nevídaným tempom, zatiaľ čo reálne ekonomiky pod nimi často stagnovali. Čínsky akciový index za jediný rok (jún 2014 - jún 2015) narástol o 150 %, nikto predsa nemohol čakať, že to takto pôjde donekonečna.

Zdroj: vox.com

No nie tak rýchlo, Doktor Skaza! Pri tej všetkej panike je vhodné si uvedomiť, že šanghajský index je aj po aktuálnom prepade stále 50 % nad svojou úrovňou z júna 2014. Naviac, málokto si dal tú prácu, aby sa pozrel na veľkosť čínskeho akciového trhu. Ten je na globálne pomerymaličký - 20x menší ako americký, 4x menší ako japonský, menší ako nemecký, kanadský či francúzsky. Kedy naposledy vzrušil svet prepad burzy v Toronte? Súčasná bublina a následný prepad je (zatiaľ) nižšia ako tá, ktorá pukla v roku 2008. Počet akcionárov na čínskej burze sa za posledný rok zdvojnásobil a dosahuje 90 miliónov, čo je 7 % populácie – a viac ako je členov čínskej komunistickej strany. Zdá sa, že Číňania majú medzi kapitalizmom a komunizmom už jasno.

Trocha optimizmu na chladnejší záver leta nezaškodí. Ale koniec srandy – čínske zakopnutie nie je katastrofou, no je ďalším ohnivkom v reťazci krízových udalostí. Tie nám neustále pripomínajú, že so svetovou ekonomikou založenou na ťažko stráviteľnom mixe kapitalizmu, socializmu, korporativizmu, bizarnej monetárnej politiky a neustále narastajúcej mentalite nárokovateľnosti nie je niečo v poriadku.

V Európe sa to nedá nevšimnúť. Čínska kríza na pár dní zatienila tú grécku, ale nespláchla ju. Grécka vláda rezignovala prakticky okamžite po tom, čo obdržala prvú splátku z nového balíka pomoci. Krajinu koncom septembra čakajú ďalšie predčasné parlamentné voľby. Podobne ako bývalý premiér Samaras koncom roka 2014 taktizoval (a popálil sa), taktizuje aj bývalý premiér Tsipras. Plán: rozpustením parlamentu sa zbaviť uľtralavicového krídla vnútri vlastnej strany. Rýchlo vyhlásiť voľby, aby sa odpadlíci nestihli skonsolidovať a aby voliči ešte nepocítili nábeh nových opatrení z balíka. Následne zostaviť vládu s oveľa poslušnejšími poslancami a tlačiť balík vpred.

Podarí sa to? Zatiaľ sú náznaky, že áno. V prieskumoch Syriza naďalej vedie, skupina odštiepencov zo Syriza pod novým názvom Ľudová jednota má len 8 %. Ďalšie dve strany odmietajúce záchranu – komunisti z KKE a neonacisti zo Zlatého úsvitu – sú nekompatibilní s ktoroukoľvek stranou (a aj navzájom) a podľa všetkého mimo hry. Tsipras má šancu zostaviť jednofarebnú vládu (víťaz volieb v Grécku získava automaticky bonus +50 poslancov), prípadne tlačiť reformy s podporou opozície z radov Novej demokracie a socialistov.

No netreba zabúdať, že len pred pár týždňami zhruba 60 % zúčastnených voličov v referende odmietlo záchranný balík. A následná totálna kapitulácia Tsiprasa ich veľmi, ale veľmi nahnevala. Najnovšie 122 000 dôchodcov bude musieť čeliť nižším dôchodkom z doplnkových fondov, ktoré prechádzajú reformou.

Nateraz sa aspoň zastavil odliv vkladov z gréckych bánk. No na zrušenie kapitálových kontrol to tak skoro nebude. Firmy majú naďalej problém platiť zahraničným partnerom. Len asi 60 % žiadostí o povolenie platby do zahraničia je schválených a medzinárodné transakcie za prvú polovicu augusta dosiahli 3 miliardy eur, kým pred kontrolami to bolo okolo 5 miliárd. Jedinú poriadnu radosť spôsobujú turisti. Aj vďaka rastúcemu napätiu v susednom Turecku ich za prvý polrok prišlo o 20 % viac ako minulý rok.

Kým grécka Syriza sa zmieta vo vnútornom rozkole, tá španielska padá aj bez neho. Strana Podemos po veľkom nástupe v zime v rebríčkoch popularity pred parlamentnými voľbami čoraz viac stráca. No nechty sa budú v Bruseli počas volebnej noci aj tak obhrýzať. Na zostavenie novej vlády bude asi treba koalícia, pričom vzájomná láska hlavných hráčov na juh od Pyrenejí je nejužansky chladná. Naopak francúzsky Tsipras v ženskom prevedení si upevňuje svoju pozíciu. Marine Le Pen z hnutia Národný front vyhodila jej zakladateľa a zároveň vlastného otca. Ten v poslednej dobe prekypoval rasistickými a antisemitskými bonmotmi, čo strane nepridávalo na popularite.

V Amerike bulvárni novinári nespali už niekoľko dní a rozvodoví právnici kupujú kufre na peniaze. Aféra s únikom dát zo zoznamky pre zadaných sa dostáva do Európy len pomaly, no novinári už našli v zoznamoch osem ľudí z okruhu Európskej komisie. Ktovie, či niektorí nevyužili romantické večery po rokovaniach o bailoute pod Akropolou?

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.