Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2014, 09:45

Britská libra je pod tlakom

Na akciových trhoch je aj dnes nuda a akcie sa obchodujú s minimálnou volatiltou. Aj naďalej platí náš názor, že investori sú v súčasnosti s ocenením akcií spokojní a pokiaľ nedorazí séria dát, ktoré by prehovorili do projekcií budúceho ekonomického vývoja, tak by nízka volatilita mohla pokračovať aj naďalej. O 16:15 stráca paneurópsky index EuroStoxx50 0,2 % a širší americký index S&P500 0,1 %.

Jediným dnešným zaujímavým číslom boli nové úvery do súkromného sektora eurozóny. Ich pokles medziročne spomalil z 2,2 % na 1,8 % (oč. -1,9 %), čo je najlepšie číslo za posledných 10 mesiacov. Nominálne vzrástol objem úverov na 10,55 bil. eur, čo je najviac od novembra predchádzajúceho roku. Vyzerá to tak, že tlak na pokles úverovania v eurozóne oslabuje a s ním aj disinflačné tlaky. Potreba uvoľňovania zo strany ECB tak môže byť v budúcnosti o niečo nižšia než sme doteraz čakali. Tento z nášho pohľadu pre euro významný report ale nezvykne eurom zahýbať a tak tomu bolo aj dnes. EURUSD dnes klesol, dostal sa až k okrúhlej úrovni 1,36. O 16:15 sa obchoduje na úrovni 1,3592.

Na devízových trhoch je pod silným tlakom britská libra. A to bez akýchkoľvek nových fundamentov. Z nášho pohľadu je dôvod potrebné hľadať v prelomení spodnej hranice rastového trendu na GBPUSD, v ktorom bol pár od leta minulého roka. To mohlo prinútiť niektorých obchodníkov v dlhých pozíciách, aby z nich vystúpili. GBPUSD klesol na najnižšiu úroveň za posledných šesť týždňov a o 16:15 sa pohybuje na úrovni 1,6703.

Pod tlakom je aj novozélandský dolár. Pri ňom z nášho pohľadu taktiež zavážilo prekonanie technických hraníc na NZDUSD. Pár sa dnes dostal pod úroveň 0,852, ktorá od začiatku apríla odolala dvakrát a aj pod okrúhlu úroveň 0,85, ktorá zároveň predstavuje 38,2 % Fibonacciho ústupu. O 16:15 sa NZDUSD obchoduje na úrovni 0,8476. Na týchto úrovniach bol NZDUSD naposledy začiatkom marca. Prvotným impulzom k poklesu mohol byť aj pokles výrobnej dôvery na deväťmesačné minimum. Prvotná reakcia na tento report však bola slabá.

Vývoj NZDUSD (H4)

Zajtra ostanú viaceré európske burzy z dôvodu štátnych sviatkov zatvorené. To najzaujímavejšie sa udeje v USA, kde bude zverejnená prvá revízia anualizovanej zmeny HDP (oč. -0,6 %), od ktorej sa kvôli slabej marcovej obchodnej bilancii dokonca očakáva pokles. Okrem toho dorazia z USA aj nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti (14:30; oč. 321 tis.) a uzatvorené zmluvy na stavbu nových domov (16:00; oč. +1,1 % m/m).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.