Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

V pondelok sme boli na finančných trhoch svedkami podobného scenára, ako na konci toho minulého. Akcie v Európe skončili v červených číslach, Wall Street v minimálnych ziskoch, ropa sa držala pomerne vysoko, no a darilo sa bezpečným prístavom. Fundament bol taktiež ten istý s tým rozdielom, že okrem nepokojov v Iraku sa cez víkend opäť pridal aj Ukrajinsko-Ruský konflikt. Trhové pohyby ale neboli nijako výrazné, a preto môžeme konštatovať pokojný, až nudný vstup to týždňa, v ktorom očakávame hlavne rozhodnutie FOMC zasadnutia.

Európske akciové trhy boli opäť citlivejšie na pnutie v Iraku, ako ich americký kolegovia. Nemecký DAX  neudržal hranicu 9900 bodov a skončil obchodovanie so stratou -0.29 % na hladine 9884 bodov. Stoxx 600 skĺzol o -0.45 % nižšie a pokračoval v stratách z minulého týždňa, kedy prerušil 8 týždňovú sériu ziskov. Pre akcie je momentálne ťažké udržať  rastové momentum z posledného obdobia zvlášť vtedy, keď hrozí  eskalácia napätia v spomínaných dvoch krajinách. CAC skončil so stratou -0.73 % a britský FTSE -0.34 %.

Z kalendára sme sa dočkali potvrdenia nízkych úrovní inflácie z Eurozóny. Za máj medzimesačne -0.1 %, medziročne len +0.5 % (obe v súlade s očakávaniami trhu). V Amerike prekvapil Empire State priemyselný index, ktorý v júni poskočil na 19.28 bodov z úrovne 19.01, pričom konsenzus bol 15 bodov. Pozitívne skončila v máji aj priemyselná produkcia s prírastkom +0.6 %, namiesto odhadu +0.5 %. Aprílových -0.6 % bolo tiež pozitívne revidovaných na -0.3 %. Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo celková produkcia vozidiel vzrástla, výroba áut klesala už tretím mesiacom v rade.

Relatívne pozitívne dáta si US trhy vysvetlili v štýle „keď už nemôžeme veľa získať, tak aspoň nestraťme" a skončili nasledovne: DJIA +0.03 %, SPX +0.08 %, NASDAQ +0.24 %. Nevadilo im ani, že MMF znížila odhad rastu americkej ekonomiky v roku 2014 na 2 %, z pôvodných 2.8 %. Z podnikových akcií zaujala Tesla Motors. Jej akcie pridali takmer 9 % po tom, čo spoločnosť Marcus Hotels&Resorts avizovala, že vo svojich nehnuteľnostiach bude inštalovať po celých Spojených štátoch dobíjacie stanice pre elektromobily. So začiatkom cestovateľskej sezóny je to pre majiteľov elektromobilov dobrou správou a investori to taktiež ocenili.

Voaltilita na trhu chýbala, no čiastočnou výnimkou bolo zlato, či eurodolár. Zlato dosiahlo v úvode dňa na svoje trojtýždňové maximá 1284 dolároch, ale tu sa k slovu dostali „zlaté medvede", ktoré ho poslali až o 1271 USD. Na forexe bol slabý americký dolár. Voči euru stratil 30 bodov na 1.357 po kuloárnych šumoch, že v najbližších mesiacoch nehrozia ďalšie expanzívne opatrenia. GBPUSD sa pozrel nad 1.7 a japonský jen posilnil na 101.85 USDJPY. Ropa sa držala blízko hranice 107 dolárov za barel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.