Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2014, 00:00

Draghi zachránil euro pred ďalším prepadom

Európska mena oslabila posledné dva dni voči doláru pred dlho očakávaným zasadaním Európskej centrálnej banky. K oslabeniu pomohlo aj vyjadrenie Fischera (člen Fedu) a silnejšie čísla z americkej ekonomiky, ale najmä očakávanie investorov ohľadom ďalšieho uvoľnenia monetárnej politiky zo strany ECB. Stanley Fischer povedal v pondelok večer pred prítomnými novinármi, že americká centrálna banka možno v blízkej budúcnosti vynechá slovné spojenie „značný čas“ zo svojho komentáru. Len pripomeniem, že toto nenápadné slovné spojenie sa nachádzalo v nasledujúcej vete: „...americká centrálna banka ponechá úrokové sadzby na nízkych úrovniach aj značný čas po definitívnom ukončení QE.“ Keďže QE už skončilo, vynechanie tejto formulky by mohlo naznačovať skoršie, než doteraz očakávané, zdvihnutie úrokových sadzieb v americkej ekonomike, čo by jednoznačne posilnilo už aj tak dosť silný americký dolár. US Dollar Index, ktorý ilustruje postavenie dolára na páre s piatimi menami, posilnil za posledné tri mesiace o viac ako 7.5%. Dolár si výrazne polepšil najmä voči euru. Kým ešte v máji malo jedno euro hodnotu 1.39 USD, dnes by sme za euro dostali len niečo viac ako 1.24 USD – najmenej od augusta 2012.

Na tému ďalšieho uvoľnenia európskej monetárnej politiky sa otvorene vyjadril aj sám guvernér Draghi, ktorý koncom novembra na tlačovej konferencii vo Frankurte zopakoval, že ECB bude aj naďalej rozširovať nákupy aktív, pokiaľ sa bude predpokladaná miera inflácie znižovať - odhady od Eurostatu medzičasom informovali o spomalení tempa inflácie v novembri z 0.4 na 0.3%.

Preto sa intenzívne špekulovalo najmä o tom, že ECB začne nakupovať štátne dlhopisy krajín. Túto teóriu podporil aj viceprezident ECB Vitor Constancio, ktorý prezradil, že centrálna banka rozhodne o nakupovaní dlhopisov možno už v prvom kvartáli roku 2015 – informovala o tom agentúra Reuters. Investori ale predpokladali prvé náznaky o spustení ďalšieho programu (okrem už prebiehajúcich TLTRO, ABSPP a CBPP3) už na včerajšom zasadaní ECB.

Nič z toho sa ale nestalo. Podľa Draghiho slov nezačne ECB v najbližších dňoch s ďalším programom, ale bude čakať do ďalšieho kvartálu, kedy Rada guvernérov vyhodnotí efekty už spustených programov na ekonomiku eurozóny. Úrokové sadzby hlavných refinančných operácií (0.05%) a úrokové sadzby jednodňových refinančných (0.30%) a jednodňových sterilizačných operácií (-0.20%) zostali nezmenené. Tieto informácie vzali investori pozitívne a euro reagovalo rastom z úrovne 1.23 na 1.24 EURUSD a to aj napriek negatívnym projekciám rastu miery HDP a miery inflácie. Hrubý domáci produkt by mal podľa ECB narásť v roku 2014 o 0.8% (projekcia zo septembra hovorí o 0.9%), v rokoch 2015 a 2016 o 1.0% (1.6%), resp. 1.5% (1.9%). Kvôli nízkym cenám ropy bola smerom nadol upravená aj miera inflácie. Tento rok by mali ceny tovarov a služieb narásť o 0.5% (septembrová projekcia 0.6%), nasledujúci rok o 0.7% (1.1%) a v roku 2016 o 1.3% (1.4%).

Draghi už dlhšiu dobu vyzýva popredných politikov k vyšším verejným investíciám, zníženiu daní, zvýšeniu konkurenčného prostredia, či k reformám na trhu práce. „Menová politika plní svoju úlohu, to však nestačí,“ vyjadril sa guvernér v jednom z rozhovorov. Minulý týždeň odhalil svoj investičný balíček aj nový prezident EU Komisie, J.-C. Juncker, ktorý by mal byť v objeme 315 miliárd € a mal by pomôcť naštartovať rast európskej ekonomiky.

Dnes americké úrady zverejnia o 14:30 veľmi dôležité čísla z trhu práce. Očakáva sa, že sa v hospodárstve počas novembra vytvorilo 231 tisíc pracovných miest. Už dva mesiace v rade dokázala ekonomika USA vytvoriť viac ako dvesto tisíc miest – v októbri 214 tisíc a v septembri dokonca až 248 tisíc. Väčšinový konsenzus hovorí o stagnácii miery nezamestnanosti na 5.8%, najnižšej miery od augusta 2008. Výraznejšia odchýlka od očakávania by mohla spôsobiť vyššiu volatilitu na všetkých dolárových pároch.

Hodinový graf menového páru EURUSD (4.12., 17:15)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.