Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Poskytovanie ochrany býva často vyčleňované ako niečo, čo trhu nemôže alebo nedokáže zabezpečovať. Pritom potreba ľudí byť chránení (alebo sa o to aspoň pokúšať) pred fyzickou agresiou je prirodzená – a odpoveď na túto potrebu sa prirodzene v spoločnosti aj formuje.

Nedávny prípad, keď obyvatelia Ukrajiny prispievali na vybavenie svojej (značne podvyživenej) armády pomocou darcovských SMSiek, je skôr perličkou. Zaujímavejší príklad spontánnej organizácie obrany nájdete v Mexiku.

Katastrofálna bezpečnostná situácia v niektorých federálnych štátoch Mexika je všeobecne známa. Vraždy, únosy a znásilnenia zo strany kartelov sú tu na dennom poriadku a štátna polícia, ak nie je do diania priamo „zapojená“, sa drží v ústraní. Niektoré oblasti sú kompletne pod kontrolou niektorého z kartelov. Potenciálnymi obeťami sú pritom všetci, od bohatých veľkostatkárov, až po chudobné vrstvy. Obzvlášť zlá je situácia v štáte Michoacan, kde je viacero miest pod kompletnou kontrolou kartelov.

Niektoré oblasti Mexika zažívajú v posledných dvoch rokoch rozmach spontánnej domobrany, v krajine známej pod názvom auto defensa. Ozbrojené skupiny obyvateľov začali vytláčať gangy z niektorých miest, opevňujú dediny, zriaďujú vlastné väzenia a organizujú súdy. Na obsadené územia zvolávajú nazad statkárov, ktorí z fariem väčšinou utiekli. Okrem rozbehnutia miestnych ekonomík aj priamo  finančne podporujú domobranu.

Boje auto defensy s kartelmi nie sú žiadnymi krčmovými bitkami, ale často mnohohodinové prestrelky. Iniciátormi vytvorenia obranných zoskupení sú neraz ženy. V posledných mesiacoch prechádzajú do ofenzívy a postupne vytláčajú kartely z teritórii. Otázne je, aký postoj k tejto činnosti zaujme federálna vláda. Auto defensa sa už niekoľko krát stretla v otvorenom konflikte so štátnou políciou, či armádou. V niektorých prípadoch dokonca nečinnú políciu z mesta vyhnala. Na druhej strane, v niektorých oblastiach postupujú spoločne. Vláda na „oslobodených“ územiach požaduje, aby domobrana zložila zbrane. Tá to však odmieta, pretože sa bojí návratu kartelov a ich pomsty.

INESS.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.