Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2013, 12:14

Default USA bude mať pre svet katastrofálne následky

V USA sa schyľuje k dlhovému stropu a politici stále nemajú vyriešenú ani otázku rozpočtu. Situácia tak začína byť veľmi napínavá a trhy na to náležite reagujú. S tým, ako sa rizikovosť USA (meraná podľa CDS na dlh Ameriky) dostala cez úrovne z roku 2011 (keď sa rovnako riešil dlhový strop) sa v utorok akcie dostali pod silnejší predajný tlak. Ak sa situácia rýchlo nevyrieši, svetu hrozí globálna panika väčšia než po páde Lehmanov. Tak znejú výstrahy od mnohých svetových ekonómov. Už počas Európy to vyzeralo negatívne, pod predajnú paru sa dostal aj EURUSD, ktorý znova neúspešne testoval pásmo pod 1.35. Zdá sa, že tu sa nachádzajú silné bidy, ktoré pár vždy vytiahnu smerom nahor. Dolár reaguje na zlú politickú situáciu rozpačito, jeden deň rastie a druhý deň klesá. Akcie sú na tom dosť podobne. Koncom minulého týždňa sme videli silnú rally, ktorú striedal výpredaj. Trhy tak dokážu ovplyvniť iba obyčajné slová od politikov. V utorok prišli, ale v negatívnej verzii, keď boli odvolané rokovania ohľadom stropu aj rozpočtu a politici sa zase na ničom nedohodli. Indexy reagovali výpredajom a končíme v červenom: DJIA -0,88%, SPX -0,71%, NDX -0,35%. Európske indexy však dlhový strop akoby neriešili a DAX vytvoril nové historické maximá. Je tak možné, že v stredu bude dobiehať hlavné americké indexy a otvorí s gapom nadol.

Drahé kovy zažili veľmi volatilný deň. Zlato sa od úvodu dňa dostalo pod medvedí valec a strácalo intradenne až 30 USD. Zastalo pri 1250, odkiaľ sa odrazilo a dosiahlo nové intradenné maximum nad 1285 USD/unca. Trend sa však nemení a zlato je stále v nenávisti investorov, výpredaje by mali pokračovať, aj keď je možná krátkodobá korekcia. Zaujímavo bolo aj na trhu ropy. WTIčko sa veľmi rýchlo približuje ku hranici 100 dolárov/barel a dnes si ropa odpísala až 1.5%. investori na komoditách sú nervózni a nevedia, či je zlato a ropa safe haven, alebo risky asset. Rozlúštenie tejto dilemy sa možno dozvieme už po dlhovom strope v USA.

Capital Markets

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.