Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.10.2013, 09:43

Všetky oči mieria na Fed

V pondelkovom makroekonomickom kalendári nás čakali predaje existujúcich domov v USA, ktoré skončili výrazne horšie ako bol konsenzus. Daný indikátor vykazuje negatívne úrovne už štvrtý raz za sebou, čo nevypovedá o zdraví najväčšej ekonomiky sveta. Americký benchmark SPX aj po zverejnení negatívnej správy dokázal  vytvoriť svoje nové maximá na úrovni 1763.96 bodov. Zlý tieň na americkú ekonomiku vrhá aj výsledky priemyselných výstupov, ktoré sotva rástli a poukazujú na slabú ekonomickú aktivitu aj pred 16-dňovým čiastočným shutdownom. Investori sú v súčasnosti prehnane sústredený na zasadnutie Fedu, ktoré sa uskutoční v stredu tento týždeň. Očakávania sú jasné: všetky hlavné makrodáta vykazujú nelichotivé výsledky, či už je to NFP, počiatočné žiadosti o nezamestnanosť alebo predaje domov. To znamená jedno, a to že sa utesňovanie menovej politiky zo strany Fedu s veľkou pravdepodobnosťou presúva až na budúci rok, čo aj počas pondelkovej seansy pomohlo SPX vytvoriť už spomínané maximá. Stávky na ponechanie uvoľnenej menovej politiky centrálnej banky sa uzatvárajú aj v Japonsku, čo spôsobilo pokles jenu. Trhy v USA v pondelok zatvorili nasledovne: S&P500 +0.14 %, NASDAQ -0.08 %, DJIA skončil na nule.

Na komoditnom trhu bola ropa ťahaná nahor nielen obavami z politického rizika v Iraku, ale aj správou z Lýbie, kde štátom vedená ropná spoločnosť oznámila pokles dennej ťažby o 250 000 barelov, ako výsledok protestov zamestnancov tamojšej spoločnosti. Zlato si pripísalo 0.18 % s na konci americkej seansy sa obchodovalo za 1353.28 dolára za uncu. Počas dňa však cena zlata atakovala hranicu 1362 dolárov, no tento nárast bol trhom skúpený späť.

Európske akciové trhy dokázali týždeň otvoriť v zelených číslach, no ich sila nebola dostatočná, aby si svoje zisky dokázali aj udržať. Väčšina európskych indexov tak zatvorila v červených číslach. Jedine švajčiarsky a britský index dokázal uzatvoriť so ziskom. Na pokles indexov zavážil fakt, že automobilovým výrobcom boli znížené ekonomické výhľady a napríklad spoločnosť Volvo si dnes odpísala až -4.3 % z hodnoty svojich akcií. Európske benchmarky ukončili deň takto: EuroStoxx 50 -0.41  %, DAX -0.08 %, CAC -0.48  %, FTSE +0.07 %.

Capital Markets

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.