Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Keď v závere marca tohto roku prenikli medzi investorov po mesiacoch napätého čakania informácie, že čínsky gigant Alibaba sa rozhodol pre IPO v New Yorku. NYSE, či NASDAQ mali poskytnúť útočisko pre obchodovanie akcií spoločnosti, mnoho špekulantov ale i investorov sa potešilo.

Dátum, ktorý sa v úvode objavoval pre IPO akcií Alibaby 8.august však nejedného ostrieľaného vlka z Wall Street nemilo prekvapil, pretože termín korešpondoval so zvyčajne prázdninovým obdobím medzi dvoma sviatkami v USA, Dňom nezávislosti 4.júla a Dňom práce, ktorý pripadá na prvý pondelok v mesiaci september. (obdoba nášho 1.mája, ktorý je tiež spomienkou na udalosti zo 4.mája 1886 v Chicagu )

Najmä zamestnanci bánk z Wall Street, ktoré sa stali manažérmi IPO Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs Group, J.P. Morgan a Morgan Stanley, rušili dovolenky a chystali sa IPO, ktoré po debakli IPO Facebooku malo opraviť pošramotenú tvár IPO v USA. Našťastie už v apríli a máji zmizol zo správ o IPO dátum 8. august a začalo sa hovoriť o závere leta.

Prehĺbenie konfliktu na Ukrajine ako aj eskalácia napätia na blízkom východe spolu s korekciou na akciových trhoch vo svete tesne pred 8.augustom, keď najmä európske indexy klesli aj pod 200 dňový kĺzavý priemer, potvrdili to, že stratégovia bánk z Wall Street ak ide o miliardy vedia časovať trh lepšie ako sú ochotní pripustiť bežní komentátori akciových trhov tvrdiaci, že vývoj je náhodný a nepredvídateľný.

A tak 16.augusta oznámený nový dátum na zažatie Road Show IPO Alibaba hneď po takzvanom ,,Labor Day,, keď sa väčšina Wall Street vráti zo svojich domov v East Hampton, na Long Islande, späť už nikoho neprekvapil. Deň IPO sa stanovil nezvyčajne na 15.septembra v pondelok, iba deň pred začiatkom dvojdňového septembrového zasadnutia amerického FEDu a v týždni septembrových kvartálnych exspirácii na WALL STREET, takzvaných ,,Quadruple witching,,.

IPO Alibaby umiestni podľa očakávaní okolo 15 percent akcií spoločnosti a odhadovanej valuácií celkovej hodnoty spoločnosti okolo 150 miliárd dolárov a s najväčšou pravdepodobnosťou predbehne čo sa týka veľkosti IPO spoločnosti Facebook, VISA a General Motors, ktoré rebríčku veľkosti IPO dodnes kraľovali. Už dnes je jasné, kto sa bude z IPO najviac tešiť. Paradoxne na rozdiel od amerických spoločností, ktorých vlastníkmi sú skôr zakladatelia v prípade IPO ALibaby je akcionárska štruktúra pestrejšia.

Jednotkou je japonská Softbank s 34.4 percentami. Šéf spoločnosti Masayoshi Son investoval 20 miliónov v roku 2000 do vtedy ročnej spoločnosti Alibaba, pričom hodnota jeho investície je dnes pravdepodobne už 40 miliárd dolárov.

Akcionárska dvojka americká spoločnosť Yahoo s 22.6 percentami investovala v roku 2005 pričom v roku 2012 už polovicu akcií ktoré vlastnilia predala spať samotnej spoločnosti Alibaba. Naďalej sa však cena jej akcií na burze NASDAQ dnes pravdepodobne obchoduje skôr podľa očakávanej valuácie akcií Alibaby po IPO, ako úspechov firmy Yahoo ako takej.

Akcionárskou trojkou je Jack Ma s 8.9 percentami and štvorkou Joseph Tsai s 3.6 percentami, obaja zakladatelia spoločnosti. Jack Ma so svojimi takmer 9 percentami pri valuácii 150 miliárd za celú spoločnosť je tak jedným z najbohatších ľudí v Číne, ale aj na svete.

Manažéri IPO Alibaby pre spoločnosť tento krát vybrali burzový parket NYSE, ( ticker BABA), kde stále prítomný dozor v podobe živých brokerov, obsluhujúcich stroje má byť garanciou, že debakel s IPO akcií Facebooku sa nebude opakovať a prvý deň prebehne hladko. Či takzvaní tvorcovia trhu zvolia pre vývoj akcií podobný schému ako to bolo v prípade Facebooku, alebo naopak, sa cenový vývoj zaobíde bez v poslednej dobe notoricky opakovanej korekcie ceny po IPO a mánie zlých očakávaní sa dozvieme už túto jeseň.

 

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.