12.12.2013, 17:02

Dolár po zmiešaných dátach z USA rastie

Dnešné obchodovanie prinieslo jediné významnejšie dáta z americkej ekonomiky v tomto týždni. Tie dopadli zaujímavo. Kým novembrové jadrové maloobchodné tržby pozitívne prekvapili medzimesačným rastom o 0,4 % (oč. +0,2 %), navyše októbrový údaj bol revidovaný nahor z +0,2 % na +0,5, tak nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti výrazne sklamali. Vzrástli z 300 tis. na 368 tis. (oč. 320 tis.), čo je najviac od októbra. Keď zoberieme do úvahy, že októbrové čísla boli skreslené uzávierkou vlády a oneskorením niektorých žiadostí kvôli technickým problémom, tak to bola najvyššia úroveň od marca.

Trhy reagovali opäť raz schizofrenicky. Akcie, ktoré sa v tom čase obchodovali v červenom, v dôsledku poklesu pravdepodobnosti decembrového zníženia uvoľňovania FEDu vymazali časť strát, dolár naopak posilnil. Paneurópsky index EuroStoxx50 sa o 16:15 obchoduje so stratou 0,6 %, širší americký index S&P500 stráca 0,3 %. EURUSD klesol na úroveň 1,3762. Prispel k tomu aj fundament na strane eura. Eurozóna pokračuje v sérii nepresvedčivých dát, priemyselná výroba klesla v októbri o 1,1 % (oč. +0,4 %).

Na devízových trhoch panuje dnes vyššia volatilita aj pacifických menách. Novozélandský dolár dostal podporu od včerajšieho večerného zasadnutia centrálnej banky, po ktorom opäť vzrástli očakávania zvýšenia úrokových sadzieb. Z nášho pohľadu však sprievodný komentár k zasadnutiu nebol až taký jednoznačný. Kým v predošlých mesiacoch centrálna banka vyhlasovala, že bude potrebné v roku 2014 zvyšovať sadzby, tak na poslednom zasadnutí už odznelo, že banka bude v budúcnosti zvyšovať sadzby, aby dostala infláciu k úrovni 2 %.

Obchodníci reagovali nákupmi novozélandského dolára a najnovšie očakávajú, že sadzby pôjdu nahor už v marci. Na druhej strane ale inflácia dosiahla v septembri 1,4 % (na Novom Zélande sa inflácia vykazuje kvartálne) a podľa guvernéra Wheelera sa k tejto méte dostane až koncom roka 2015. Z tohto pohľadu je teda možné sprievodný komentár možné interpretovať naopak, že tak skoro to zvýšenie nemusí prísť. Skôr sa prikláňame k interpretácii trhov, že to vyhlásenie bolo jastrabie, každopádne vzhľadom na dosť zmätočnú komunikáciu vidíme priestor aj pre negatívne prekvapenia pre novozélandský dolár v budúcnosti. Popoludní to však už všetko bolo bezpredmetné, posilňujúci dolár vymazal všetky zisky, ktoré od večera NZDUSD nadobudol a o 16:15 sa obchoduje na úrovni 0,8233.   

Prekvapivý je dnes vývoj na austrálskom dolári. Na skorú rannú správu, že v Austrálii vzniklo v novembri 21 tis. nových pracovných miest, najviac od apríla, reagoval najprv AUDUSD poklesom k úrovni 0,9, od ktorej sa pár odrazil aj začiatkom mesiaca. Neskôr sa AUDUSD dostal do zelených čísel, každopádne vzhľadom na to, aké to boli dobré dáta, nás prekvapilo, že pár nerástol hneď, ale až po odrazení od supportu. Tento vývoj niečo napovedá o súčasnom sentimente investorov voči austrálskej mene. Popoludňajšiu nákupnú horúčku na dolári ale napokon tento support neudržal a o 16:15 sa AUDUSD obchoduje na úrovni 0,8927.

Vývoj AUDUSD (D1)


Dnes v noci sa bude sledovať hlasovanie americkej Snemovne reprezentantov o návrhu rozpočtu na zvyšok roka 2014 a na rok 2015, ktorý by odvrátil hrozbu ďalšieho zatvorenia vlády od 15. januára, kedy sa končí provizórium. Očakáva sa, že rozpočet prejde. Demokratmi kontrolovaný Senát bude pravdepodobne hlasovať budúci týždeň. Zajtrajší makroekonomický kalendár je bez významnejších dát.

 

 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.