Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Tento týždeň si prvé miesto v správach z Európy zaistila divoká situácia na Ukrajine. Pán s pozlátenou záchodovou kefou a pirátskou loďou sa dakde stratil a tak cesta pre európsku pomoc (prakticky zbankrotovaná krajina vraj potrebuje na najbližšie roky 35 miliárd dolárov) je otvorená. Ostáva dúfať, že to nedopadne ako v Egypte, kde sa miliardová európska pomoc zmenila na (slzotvorný) dym.

Nášho východného suseda ale nebudeme zbytočne trápiť a aj tento týždeň sa zameriame na vlastný dvorček. ECB je smutná. Napriek tomu, že do európskych bánk tlačí peniaze ako sa len dá, úverovanie súkromných podnikov zase pokleslo. ECB zvažuje dva možné kroky. Jedným je robiť otvorenejšie kvantitatívne uvoľňovanie, teda tlačenie peňazí v štýle amerického Fed-u. Takáto politika bude však najmä u zástupcov Bundesbanky mimoriadne nepopulárna. Preto ako predohru zvažujú ukončenie alebo zoslabenie sterilizácie (sťahovania z obehu) peňazí, ktoré sa na trh v minulých rokoch dostali cez starší program nákupu štátnych dlhopisov (SMP).

Britský The Guardian priniesol správu, že v EÚ je viac ako 11 miliónov prázdnych bytových jednotiek, ktoré vznikli počas euro-bubliny z prvej dekády tohto tisícročia. Najviac (3,4 milióna plus pol milióna rozostavaných a opustených) je ich v Španielsku, po prepočte na hlavu však víťazí pred Španielskom Írsko a Portugalsko zaostáva len o chlp. Viaceré tieto projekty sa už (najmä v Írsku) začali búrať. Ich hodnota je totiž niekedy až záporná, pretože zaberajú pozemok, na ktorom stoja. No mnohí vlastníci ešte váhajú. Sú nimi totiž často banky, ktoré by si odpísaním týchto projektov museli priznať nemalé straty.

Španielsko okrem vetchého bankového systému zápasí aj s obrovskou nezamestnanosťou. Vláda premiéra Rajoya sa po doterajších neúspechoch začína čoraz viac prikláňať k politike daňových škrtov. Najnovšie ohlásila zvýšenie nezdaniteľného minima na 12 000 eur (na Slovensku je necelých 4 000 eur) a zjednotenie odvodov na fixných 100 eur mesačne na prvé dva roky pre novoprijatých zamestnancov.

Pokračovali aj nekonečné naťahovačky s Gréckom. Najnovší problém sú nezhody Trojky a Grécka ohľadom potreby rekapitalizácie gréckych bánk. Kým domáci tvrdia, že šesť miliárd bude stačiť, Trojka to vidí skôr na trojnásobok tejto sumy. Ale v niečom sa zhoda už našla, tak ako vždy. Nemecký minister financií Wolfgang Schaeuble prvýkrát oficiálne pripustil, že ak bude Grécko potrebovať „ďalšiu, limitovanú pomoc, sme pripravení ju poskytnúť.“ Vraj to ale nesmie byť odpustenie časti dlhu. To je však len hra so slovíčkami – aj predĺženie splatnosti či ďalšie zníženie úrokov v skutočnosti znamená odpustenie časti dlhu. Ale niet sa čo diviť, akékoľvek zmienky o ďalšom odpúšťaní dlhu sú chvíľu pred eurovoľbami mimoriadne nepríjemné. Nemecká euroskeptická strana AfD sa tento týždeň potešila, pretože nemecký súd zrušil 3% kvórum na zvolenie do europarlamentu.

Takmer nepovšimnutá preletela médiami správa, že Francúzsko v roku 2014 aj 2015 pravdepodobne poruší pravidlo 3 % deficitu a dosiahne 4 % HDP, resp. 3,9 % HDP, hoci pôvodný plán bol menej ako 3 % pre oba roky. To, že správa nikoho neprekvapila, len ukazuje, čo si všetci o fiškálnych pravidlách myslia. Ani tentoraz to ešte nie je „naozaj“.

Medzitým počet nezamestnaných vo Francúzsku opäť zlomil nový rekord a dosiahol 3,32 milióna. Reakcia vlády na zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu je šarmantne francúzska. Zakázali firmám bankrotovať. Presnejšie povedané, firma, ktorá je životaschopná (a to vie najlepšie samozrejme posúdiť úradník, ktorý nikdy nepodnikal), musí tri mesiace zháňať kupca, inak dostane pokutu až 30 000 eur na prepusteného zamestnanca.

Europarlament schválil povinné zavedenie služby e-call do každého nového automobilu po októbri 2015. Táto služba pri nehode lokalizuje vozidlo a automaticky zavolá záchrannú službu. Má to vraj zachrániť okrúhlych 2 500 životov. Otázne je, koľko ľudí vďaka vyšším nákladom na výrobu takýchto áut (aj vďaka iným auto-reguláciám, s ktorými sa roztrhlo vrece) ostane jazdiť v starých herkách. Ľudí, ktorí sa obávajú, že program bude zneužitý na sledovanie automobilov, EÚ ubezpečuje, že nič také nehrozí. Ostáva nám len dôverovať. Veď aj NSA sľúbila, že nebude odpočúvať Merkelovú (... a miesto nej začala odpočúvať nemeckých ministrov).

Byť jedným z 50 000 euroúradníkov je skvelé, to asi netreba nikomu vysvetľovať. Najnovšie dostanú možnosť plateného dvojdenného výletu na svoju bývalú školu. Súčasným študentom tam majú rozprávať o skvelých veciach, ktoré Brusel pre nich robí. Euroúradníci majú možnosť pred tým navštíviť kurzy prezentácie mladým ľuďom. To keby sa tam vyskytol náhodou nejaký euroskeptický mládežník. Ak hrozí, že by sa objavili médiá, úradníkom sú pripravení na mieste asistovať lokálni tlačoví úradníci.

Ach, keby nám niekto v škole napovedal, čo povedať!

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.