Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2013, 00:00

Investorom sa lesknú oči. Šéf Tesly si chce podmaniť vesmír

Väčšina ľudí si pri predstave letu do vesmíru predstaví veľké logo NASA a preslávenú hlášku z filmu Apollo 13: „Houston, máme problém!“. To už však čoskoro nemusí platiť. Súkromná vesmírna prepravná spoločnosť SpaceX má za sebou niekoľko zásobovacích misií na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) a vypustenie komerčnej družice na obežnú dráhu Zeme, ktoré sa uskutočnilo začiatkom tohto decembra. Míľnikom je ale nedávne získanie prenájmu floridského kozmodrómu na komerčné lety, z ktorého v minulosti odlietala aj vesmírna loď Apollo.

Za úspechom kalifornskej spoločnosti stojí jej ešte úspešnejší majiteľ Elon Musk. Okrem SpaceX je Elon Musk zakladateľom spoločnosti Tesla Motors, ktorá vyrába elektromobily a spoločnosti SolarCity, najväčšieho poskytovateľa solárnych systémov v USA. O úspešnosti jeho firiem svedčí aj fakt, že obe spoločnosti za posledný rok zaznamenali rekordný rast cien ich akcií. Akcie Tesla Motors vzrástli od začiatku roka o 350% a akcie SolarCity o takmer 340%. Mnoho investorov by preto rado videlo na burze aj SpaceX. Musk pritom v minulosti potvrdil zámer uviesť akcie SpaceX na burzu, otázkou tak zostáva už len načasovanie. Podľa posledných informácií sa IPO (primárny úpis akcií) spoločnosti SpaceX, ktoré bolo predpokladané už na konci tohto roka sa odkladá až do doby, kedy firma bude pravidelne lietať na Mars. Tento zámer síce môže znieť ako hudba ďalekej budúcnosti, no pri zohľadnení pokroku, ktorý od svojho vzniku SpaceX dosiahol, to vôbec nemusí byť až taká dlhá doba.

Kozmický priemysel bol donedávna predovšetkým v štátnych rukách, no umožnením súkromných letov do vesmíru sa v tejto oblasti otvárajú nové možnosti, ktoré môžu urýchliť kozmický výskum a znížiť náklady spojené s prepravou či už satelitov, alebo osôb do vesmíru. Príkladom môže byť porovnanie nákladov vynaložených na vynesenie dvoch družíc na geostacionárnu dráhu. Štátom dotovaná francúzska spoločnosť Arianespace vyčíslila cenu za vynesenie družíc na 200 miliónov dolárov, pričom SpaceX ponúkol za prepravu 56,5 milióna dolárov. Ak sa podarí Muskovi zopakovať doterajšie úspechy so spoločnosťami Tesla a SolarCity aj v jeho najnovšom podnikaní, budú sa mať investori na čo tešiť.

Patria Online

Obchodovanie: www.patria-direct.sk

Spravodajstvo: www.patria.cz

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.