Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
Úvod tohto týždňa nebol až taký nudný ako tomu býva zvykom. Dôvodom bola víkendová dohoda medzi západnými mocnosťami a Iránom o obmedzení iránskeho jadrového programu. Táto dohoda hýbala nielen akciovými trhmi v Európe, ale samozrejme sa premietla aj na komoditný trh.

Nemecké akcie pokračovali v ziskoch a asi najdôležitejší európsky index DAX rástol v pondelok o +0.88 %. Podarilo sa mu vytvoriť nové HIGH, keď sa počas dňa obchodoval dokonca za 9 323 eur, no nakoniec hranicu 9 300 bodov index neudržal a uzavrel tesne pod touto úrovňou. Aj ostatné európske akciové trhy nasledovali ešte pomerne silný piatkový rast v USA a francúzsky CAC 40 si pripísal +0.55 %, britský FTSE 100 +0.3 % a celoeurópsky Stoxx 600 poskočil o +0.4 % vyššie. Americké akcie sa zmenili len málo, SPX ustúpil o -0.13 %, najmä pre pokles ceny energetických spoločností. Zaujímavosťou je, že technologický NASDAQ sa celý deň pohrával s možnosťou uzavrieť nad 4000 bodmi, čo sa mu však nepodarilo a skončil so ziskom +0.07 % tesne pod.

Irán súhlasil s okresaním svojej jadrovej aktivity, a to výmenou za zrušenie niektorých sankcií napríklad na vývoz ropy, autodielov, zlata, drahých kovov a iných. Prvá reálna dohoda s jedným z „nepoctivých" národov sveta v oblasti jadrovej politiky, samozrejme vyvinula už počas ázijskej seansy enormný tlak predovšetkým na cenu ropy. Sankcie na vývoz tak strategickej suroviny pre Irán, akou ropa bezpochyby je, spôsobili problémovej krajine značné nepríjemnosti. Obchodné sankcie, ktoré boli v minulosti voči Teheránu uvalené, znamenali stiahnutie viac než 1 milión barelov ropy denne z trhu v priebehu posledných dvoch rokov. Teraz, keď sa iránska ropa dostane späť na svetové trhy bude jej cena zrejme pokračovať v ďalšom poklese. V pondelok sme na americkej rope WTI atakovali level 93 dolárov za barel, ten však odolal a cena komodity sa konsolidovala späť nad 94 USD/barel. Celkovo to nateraz vyzerá tak, že výmenou za limitovanie nukleárnych aktivít získa Teherán až 7 miliárd dolárov v nasledujúcich 6 mesiacoch za to, že budú voči nemu zrušené viaceré sankcie.

Okrem ropy bola pod tlakom aj spoločná európska mena. Po silnom, takmer pol percentnom piatkovom raste, euro na páre s dolárom stratilo takmer celý tento zisk. Opätovný návrat blízko k 1.35 EURUSD spôsobili vyjadrenia guvernéra estónskej CB, že znižovanie sadzieb v podaní ECB môže pokračovať.

 

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.