Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2013, 10:20

Amerike neuškodí bankrot Detroitu

Osud Detroitu bol spečatený už pred mnohými rokmi. Amerikou však nezamáva.

Detroit. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters
Detroit je mementom toho, ako môže skončiť každý štát alebo mesto, ktoré nedokáže zvrátiť nepriaznivý demografický vývoj.

Problémy, ktoré vyplynuli z úpadku automobilovej výroby v meste a s tým spojená vyššia nezamestnanosť. Nízke príjmy pre mesto znížili jeho výdavky v citlivých oblastiach bezpečnosti, školstva, osvetlenia, ktoré urobili z centra mesta neobývateľnú zónu, čo ešte prehĺbilo krízu a vyhnalo z mesta ďalšie odvetvia.

USA sú typické tým, že subjekty sa vo veľkej miere financujú dlhopismi, ktorých cena takýto vývoj, podobne ako to bolo v prípade krajín PIGS, indikovala, preto sa strata z bankrotu rozloží na väčšie množstvo subjektov, ktoré budú schopné straty absorbovať.

Osemnásť miliárd je veľká suma, avšak reálne bankový systém USA neovplyvní. V Amerike je zvykom využiť bankrotovú ochranu na zmenu dlhodobých kontraktov, ktoré zaťažujú tento subjekt. Ide najmä o záväzky voči odborárom, zdravotnú starostlivosť, mzdové kontrakty atď.

Osud Detroitu bol spečatený už pred mnohými rokmi a bankrot je iba vyvrcholením dlhodobého smerovania.

Vladimír Gešperík. Capital Markets
Vladimír Gešperík

predseda predstavenstva Capital Markets

 

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.