Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Na jar som písal o pripravovanom referende vo Švajčiarsku, ktorého úlohou malo byť zaviazať Švajčiarsku centrálnu banku k nákupu zlata do úrovne 20 percent aktív. Našťastie Švajčiari sa nezbláznili a takouto úlohou svoju centrálnu banku nepoverili. Už dnes má mnoho švajčiarskych korporácií problém so silným frankom, pričom Švajčiarska centrálna banka sa dokonca na úrovni 1,2 voči euru zaviazala stáť a neobmedzene predávať franky záujemcom aby ochránila frank pred posilnením.

V situácií, ktorá si žiada netradičné riešenia, sa nachádza aj krajina s najväčšími zásobami ropy na svete. Saudsko-arabský princ Al-Waleed bin Talal bin Abdulaziz al Saud pravidelne navštevuje New York, kde mu jeho poradcovia reportujú stav jeho investícií na amerických akciových trhoch. Ešte pred 10 mesiacmi pri jednej zo svojich návštev tvrdil, že 100 dolárov za barel je hranica, ktorá je akceptovateľná pre producentov aj konzumentov.

Plány producentov však výrazne ovplyvňuje aktuálne výrazné oslabenie cien ropy na úrovne pod 60 dolárov za barel. Ako je aj z nasledujúceho grafu zrejmé, pokles cien ropy je sprevádzaný výrazným znížením takzvaného ,,OPEN INTEREST,, derivátového kontraktu na ropu WTI burzy CME z bežných 350-tisíc kontraktov na aktuálnych 175-tisíc, čo je pokles na polovicu.


Zdroj: bloomberg.com

Pokles cien ropy je pravdepodobne spôsobený obavami z pokračovania rastu ťažby ropy v USA, ale aj postupnému sa presadzovaniu elektromobilov zo strany Saudskej Arábie, krajiny s druhými najväčšími zásobami ropy na celom svete.


Zdroj: wikipedia.org

Pri dennej spotrebe okolo 92,7 milióna barelov denne ide pri 40 dolárovom poklese cien ropy o extra 3,6 miliardy dolárov pre spotrebiteľov po celom svete, či takmer 100 miliárd dolárov mesačne, alebo dokonca 1 200 miliárd ročne iba pri započítaní cien ropy. Pokles cien komodít môžeme pozorovať už niekoľko rokov aj u zemného plynu, uhlia, či elektriny, čo znižuje infláciu a necháva väčší priestor pre rast skôr cyklickej spotreby.

Pozitívnym na aktuálnom poklese cien ropy je fakt, že jeho dynamika necháva priestor pre jeho budúce ročné pokračovanie, kým neohlásia obmedzenie ťažby ropy niektoré finančne náročnejšie spôsoby, ako je pranie ropných pieskov v Kanade, či ťažba ropy v moriach v pobrežných vodách Mexika či Brazílie v hĺbkach cez 2 000 metrov. Dovtedy národom závislým na vysokej cene ropy nezostáva nič iné ako nazrieť do rezerv. Tie dnes predstavujú tisíce miliárd dolárov, no mali slúžiť pre ďalšie generácie. Samozrejme režimy v Rusku, Iráne či Venezuele sa pri tom trocha zapotia.


zdroj: wikipedia.org

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.