Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2014, 00:00

Namiesto obeda zarábal milióny na burze. Študentovi sa podaril dokonalý podvod

Z ukážkového amerického sna sa vykľul ukážkový podvod. 17- ročného pseudomilionára za to rodičia vyhodili z domu.

Mladý imigrant si zarobil 72 miliónov dolárov len tým, že cez obedňajšie prestávky v škole obchodoval na burze. Tento príbeh rozvíril vody internetu s podobnou razanciou ako zadnica Kim Kardashian. O 17- ročnom Mohamedovi Islamovi písali aj také seriózne denníky ako New York Post, Daily Mail či Businessinsider. Neuveriteľný príbeh vyvolal veľký ohlas najmä na Facebooku a Twitteri. O "Mladom Vlkovi z Wall Street" chceli čítať všetci. Teraz sa však študent strednej školy priznal, že si všetko vymyslel.

Americký sen

Podľa pôvodnej správy začal mladý Mohammed skúmať buzru už ako osemročný, keď mu obchodovanie ukázal jeho starší brat- obchodník. Mladík preto namiesto obedov v školskej kantíne dával prednosť počítaču a obchodovaniu na burze. Vsádzal najmä na ropu a zlato a chválil sa, že zarobil 72 miliónov dolárov, teda asi 58 miliónov eur. Novinárom ešte koncom minulého týždňa dával rozhovory, v ktorých tvrdil, že si za to už kúpil luxusné BMW, apartmán v New Yorku a spolužiakov berie na obedy do luxusných reštaurácií, kde necháva aj 400 dolárov. Jednoducho, dokonalý príbeh amerického sna, v ktorom sa z chudobného imigranta stane boháč.

Áno, je to vymyslené

Novinárom dokonca nebolo podozrivé, že im auto ani byt nemohol ukázať. Vraj nemá vodičský preukaz a mama ho nechce pustiť bývať samého na Manhattan, keďže rodina žije v Queens. Denníku New York Observer sa však podarilo získať informácie, že Mohammed "Mo" Islam si celý príbeh vymyslel. Keď sa ho na to priamo opýtali, odpovedal "Áno, celé je to vymyslené".

V rozhovore pre tento denník sa študent priznal, že jeho zárobky sú len fiktívne. „Vediem investičný krúžok na Stuy High (stredná škola v NY), ktorý robí iba simulované obchodovanie,“ priznal sa. „V simuláciách som zarobil viac ako 72 miliónov. Naozaj sa čudujem, ako som novinárku z New York (magazine) presvedčil, že je to skutočné a tiež neviem, ako prišla k tejto sume,“ dodal. Príbeh o mladom milionárovi totiž ako prvý priniesol práve New York Magazine.

Naši ma zabijú

Mladý "trader" si takto vyslúžil svojich päť minút slávy, ale aj roky hanby. A nielen na verejnosti, ale najmä doma. „Keď sa to dozvedel otec, chcel sa ma zriecť. Mama povedala, že ma už nikdy nechce vidieť. Myslel som, že ma naozaj zabijú. Prespávam u svojho spolužiaka. Moja rodina so mnou odvtedy neprehovorila,“ povedal v rozhovore. Mohammed Islam vraví, že bude aj naďalej chodiť do školy, aby získal vzdelanie. „Je mi neskutočne ľúto, čo som urobil. Najmä kvôli mojim rodičom. Urobil som niečo, čo im navždy vzalo dôveru vo mňa.“

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.