Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2014, 11:31

Stopnutie tlačiarni vystrelilo indexy na nové maximá

Posledný októbrový týždeň sme boli svedkami výrazných trhových pohybov, prekvapení, výsledkov stres testov európskych bánk, ukončení nákupných programov ako aj ich zvyšovaní. Začnime však postupne. V pondelok európske parkety začali obchodovanie pričom najväčším fundamentom boli víkendové testy európskych bánk. Až 25 bánk nedosahuje požadované úrovne kapitálovej primeranosti. Ak by chceli dosiahnuť požadované úrovne, tak by museli v úhrne navýšiť svoj vlastný kapitál o 25 miliárd eur.

Akciové trhy začali európsku seansu výpredajmi, ktoré boli do konca seansy mierne korigované, no červenému closeu sa nevyhli. Kárľovského menového páru sa stres tetsy akoby nedotkli, keďže dolár v pondelok posilňoval. V USA sme sa pondelok dočkali ukončenia pravidelného nalievania likvidity na finančné trhy. Obchodníci aj tak čakali na výsledok zasadnutia FOMC, ktoré sa konalo v stredu. Americká ľahká ropa WTI prelomila viac ako 24 mesačný rezist a pozrela sa pod 80 USD/barel ako dôsledok zníženia odhadu ceny tejto komodity bankou Goldman Sachs na začiatok budúceho roka a zvyšovaním globálnej ponuky. V utorok sa na americké aj európske parkety dostala pozitívna nálada vďaka prekvapivo dobrej prebiehajúcej výsledkovej sezóne.

To spôsobilo, že po nevýraznom pondelkovom close v USA sme sa v utorok dočkali pozitívneho uzatvorenia. Streda priniesla na očakávané zasadnutie FOMC, na ktorom sa oficiálne trhy dočkali ukončenia QE3. QE3 nalialo v úhrne cez 1.3 bilióna USD do domácich a zahraničných bánk. Jeho úloha, pomôcť strednej vrstve, nebola dosiahnutá. Na trhoch to vyzeralo tak, že trhy si chceli počkať na oficiálnu správu zo zasadnutia. V tej sme si zopakovali, že inflácia a úroveň nezamestnanosti zostáva v hľadáčiku komisie. Zmenu však vidíme v tom, že FOMC si pripravili zadné vrátka pre skoršie ako očakávané zvyšovanie úrokových sadzieb. Ak by sa nezamestnanosť a inflácia dostávali k cieľovým úrovniam americkej centrálnej banky, tak rast sadzieb by mohol prísť skôr. Po tejto správe sa začali výrazné trhové pohyby na bezpečnom prístave. Zlato si odpísalo viac ako 20 USD a uzatvorilo v blízkosti 1209 USD/unca. Kráľovský menový pár definitívne odmietol pozrieť sa na 1.28 EURUSD a zamieril na juh.

Štvrtkové výsledky amerického HDP opäť prekvapili a americká ekonomika rástla na ročnej báze o 3.5 %. Trhy čakali len 3 %-tný nárast a dolár začal opäť posilňovať. Dolárové posilňovanie spôsobovalo poklesy takmer vo všetkých v doláre denominovaných aktívach. Žltý kov priťahoval medvede a to dokázalo zatvoriť pod 1200 USD/unca. Táto úroveň však nebola tak dôležitým supportom ako úrovne okolo 1183 USD/unca, na ktorých sa obchodovalo na začiatku októbra. Tieto úrovne definitívne podľahli v piatkovom rally. Na bezpečných prístavoch boli uzatvárané long pozície a otvárané long pozície na akciových tituloch. V piatok prišli na rad prekvapenia. Bank of Japan sa rozhodla s rozšírením svojho nákupného programu na 80 biliónov jenov.

Trhové pohyby na seba nenechali dlho čakať a japonský jen začal okamžite oslabovať na páre s americkým dolárom. USDJPY sa pozrel na sedem ročné úrovne a obchodoval sa aj na 112,43 USDJPY. Devalvácia japonského jenu bola o to silnejšie, že v stredu sa oficiálne ukončil nákupný program americkej centrálnej banky a v piatok ráno sa európske a americké trhy prebudili do rozšíreného kvantitatívneho uvoľňovania v podaní BoJ. Nalievanie peňazí do ekonomiky povzbudilo akciové tituly k rastu nie len v Japonsku ale aj v USA a Európe. Najvýraznejšie pohyby boli, samozrejme, na Japonskom finančnom trhu. Nikkei 225 vzrástol len za piatok o 755 bodov a atakoval 5 %-tný denný prírastok, ktorý dohnal japonskú burzu k zastaveniu obchodovania futures kontraktov. V rovnakej dobe sa americké doláre kupovali už za 112 japonských jenov. Japonská banka nebola jedinou, ktorá prekvapovala trhy. Ruský rubeľ a jeho vývoj vo štvrtok bol predzvesťou ďalších krokov ruskej centrálnej banky.

V piatok sme sa dočkali zvýšenia úrokových sadzieb ruskou centrálnou bankou o 150 bázických bodov. Tento krok vyvolal masívne oslabenie rubľa o takmer 5 %. Rubeľ v poslednom období oslabuje najmä kvôli dvom faktorom. Cena ropy výrazne klesá a štátny rozpočet Ruska je tvorený tržbami z exportu, kde až 40 % tvorí predaj ropy a zemného plynu. Výrazné trhové pohyby sme zaregistrovali aj na týchto dvoch európskych akciách. Prvou je francúzsky výrobca liečiv Sanofi. Za minulý týždeň stratili jeho akcie viac ako 12 % trhovej kapitalizácie po tom, čo CEO Chris Viehbacher, bol odvolaný z jeho postu. Od decembra 2008 dokázali akcie spoločnosti pod jeho vedením pridať viac ako 150 %. Jeho uvoľnenie z funkcie teda trhy neprivítali s nadšením.

Druhou bola nemecká spoločnosť SAP, ktorá bola ocenená za jej prínos v dvoch kategóriách podnikania, čo povzbudilo cenu akcií spoločnosti o viac ako 5 % v minulom týždni. Počas tohto týždňa budeme sledovať nasledujúce makrodáta: manufaktúrne PMI z Číny, manufaktúrne PMI z Talianska, Francúzska, Nemecka a eurozóny ako celku; obchodná bilancia v USA, PMI v USA, zmena zamestnanosti ADP, priemyselná produkcia vo Veľkej Británii, rozhodnutie o úrokových sadzbách ECB a počiatočné žiadosti o podporu v nezamestnanosti.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.