Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2014, 10:27

Rast dolára môže skončiť

Karty na trhoch nanovo zamiešal protokol z posledného zasadnutia amerického FEDu, ktorý bol zverejnený včera vo večerných hodinách. Ten vyznel v holubičom tóne - FED v ňom upozorňuje na riziká pre americkú ekonomiku zo strany spomaľujúcej Európy a aj na riziká pre americkú infláciu súvisiacu s posilňujúcim dolárom. Trhy si to vysvetlil tak, že FED hodlá ponechať úrokové sadzby na minime dlhšie. Očakávania prvého zvýšenia úrokových sadzieb sa posunuli na september 2015.

Na devízových trhoch tým utrpel americký dolár. Zmienka o tom, že FED sa necíti konformne pri silnom dolári je z nášho pohľadu dokonca silnejší faktor ako posun očakávaní zvýšenia úrokových sadzieb a vidíme celkom reálne, že posilňovanie dolára sa nateraz skončilo. Dolár od včera večera oslabil na všetkých pároch. Najviac voči pacifickým menám, ktoré majú spomedzi mien popredných krajín najvyššie úročenie. O 16:30 sa AUDUSD obchoduje na úrovni 0,8838 a NZDUSD na úrovni 0,7921. A to všetko aj napriek tomu, že v Austrálii v septembri zaniklo 30 tis. pracovných miest (oč. -17 tis.).

Vývoj NZDUSD (D1)


Americké akcie včera po posune očakávania prvého zvyšovania sadzieb prudko poskočili. Eufória ale dlho nevydržala a európske akcie z FEDu nedokázali vyťažiť vôbec. Paneuróspky index EuroStoxx50 dnes o 16:30 stráca 0,3 % a širší americký index S&P500 0,6 %. A to aj napriek tomu, že výsledková sezóna sa začala úspešne, americký hlinikarenský gigant Alcoa včera po zatvorení trhov výrazne prekonal očakávania ziskov aj tržieb.

O slabý záujem o európske akcie sa mohli postarať aj čísla z nemeckého zahraničného obchodu. V auguste klesli nemecké exporty medzimesačne o 5,8 % (oč. -4,0 %), čo bol najväčší pokles od roku 2009. Je ale potrebné pripomenúť, že v júli rástli exporty o 4,8 %, takže väčšina tohto pádu bola korekciou jednorazového výkyvu, pričom medziročný rast dosiahol 1,5 %, čo je niekde na úrovni tohtoročného priemeru. Z nášho pohľadu sa teda o extra slabé číslo nejednalo, podobne ako pri vysokom medzimesačnom pondelkovom poklese nemeckých priemyselných objednávok. Z nášho pohľadu došlo veľmi zlé číslo z Nemecka v tomto týždni len jedno – priemyselná výroba. Nevylučujeme však, že sa exporty podpísať pod horší dnešný výkon európskych akcií.

Dnes sa ešte budú sledovať centrálni bankári. Verejne budú vystupovať Draghi z ECB (17:00) a Tarullo (19:10) so Fischerom (19:30) z FEDu. Zajtra bude po zlých číslach z Nemecka pozornosť pútať augustová priemyselná výroba za celú eurozónu (10:00; oč. +0,6 % m/m). A na kanadskom dolári sa bude sledovať septembrová zmena zamestnanosti (14:30; oč. +18,7 tis.). Kanadský dolár je v súčasnosti nízko a pokiaľ by boli čísla dobré, tak existuje solídny priestor pre rast kanadského dolára voči americkému, ktorý sa ešte len spamätáva zo včerajšieho šoku, ktorý mu pripravil FED.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.