Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2014, 12:07

Dolár pokračuje v raste

Dnešné obchodovanie prinieslo len jedno významnejšie číslo – Conference Board index spotrebiteľskej dôvery v USA. Ten výrazne prekvapil, keď vzrástol z 85,2b. na 90,9b. (oč. 85,5b.), čo predstavuje najvyššiu úroveň od októbra 2007. Vyhliadky pre americkú ekonomiku sa tak opäť o niečo zlepšili a s nimi aj očakávania ohľadom skoršieho uťahovania politiky zo strany FEDu. Trhmi to ale príliš nezahýbalo.

Pravdepodobnej aj preto, že americký dolár posilňoval už pred zverejnením tohto údaju. Podobne aj akcie. Okrem dobrých dlhodobejších vyhliadok, za ktorými stoja čísla z americkej ekonomiky a úvahy o uťahovaní politiky centrálnej banky, mohlo doláru k rastu dopomôcť aj prekonanie technických hraníc na páre s jenom a eurom. Zaujímavejšie to bolo na páre s jenom, USDJPY sa dnes dostal nad hornú trendovú čiaru dlhodobej trojuholníkovej formácie, čo mu pomohlo k rastu na najvyššie úrovne za posledné tri týždne. O 16:45 sa obchoduje na úrovni 102,08 Na EURUSD dnes padol krátkodobý support okolo 1,3425. O 16:45 sa obchoduje na úrovni 1,3413 a blíži sa k ďalšej okrúhlej hranici 1,34.

Vývoj USDJPY (D1)

Akcie pokračujú v pohybe v bočnom trende. Po poklese z piatku a pondelka dnes naopak rastú a podarilo sa im vymazať väčšinu strát z predošlých dvoch obchodných dní. Pozitívnym faktorom pre akcie je mimoriadne úspešná výsledková sezóna. O 16:45 rastie paneurópsky index EuroStoxx50 o 1,0 % a širší americký index S&P500 o 0,3 %. A to aj napriek tomu, že dnes dorazili správy o ďalších problémoch najväčšej portugalskej banky Banco Espirito Santo, ktorá by mala podľa miestnych novín vykázať najväčšiu stratu v histórii. To vyvoláva obavy, že ju jej materská spoločnosť, ktorá mala v posledných týždňoch problémy, mohla tunelovať.

Zajtra už bude rušnejšie. Eurom bude hýbať prvý odhad nemeckej júlovej inflácie (14:00, oč. +0,8 %), ktorý môže naznačiť, či bude ECB ešte ďalej tlačená k uvoľňovaniu politiky. Následne z USA dorazí ADP report zmeny počtu pracovných miest v americkej súkromnej sfére (14:15; oč. 234 tis.), ktorý môže naznačiť, ako bude vyzerať piatková oficiálna správa z amerického trhu práce. Potom dorazí prvý odhad rastu amerického HDP v druhom kvartáli (14:30; oč. +3,1 % anualizovane) a večer bude zverejnený výsledok zasadnutia americkej centrálnej banky FED (20:00).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.