14.01.2014, 00:01

Draghi oslavuje úspech. Ale vyhraté ešte nie je

Draghi oslavuje úspech. Ale vyhraté ešte nie je

Na serveri agentúry Bloomberg píšu, že ono slávne "urobím čokoľvek, aby som eurozónu zachránil, a verte mi, že to bude stačiť" (skrátene "čokoľvek"), ktoré predniesol guvernér Európskej centrálnej banky Mario Draghi, oslavuje aj po roku a pol úspechy.

Článok upozorňuje, že aj mnohí z tých, čo v roku 2011 veštili rozpad eurozóny, dnes priznávajú, že sa tak vďaka ECB a jej talianskemu šéfovi nestalo. Írsko opustilo záchranný program a vydáva svoje dlhopisy, nasledovalo Portugalsko, do eurozóny vstúpilo 1. januára Lotyšsko a výnosy zo španielskych desaťročných dlhopisov sú najnižšie od roku 2009.

Vyhraté ešte nie je a riziká tu iste sú: napríklad ak ECB nezabráni deflácii v eurozóne, nezostane než pristúpiť k tzv kvantitatívnemu menovému uvoľneniu, to však asi nikdy nepripustí Nemecko.

Portugalsko, ktoré stále ešte zostáva súčasťou záchranného plánu, úspešne predalo dlhopisy za 4,4 miliardy eur. Dopyt trikrát prevyšoval ponuku. Chuť nakupovať periférne európske dlhopisy narastá, dokonca aj španielska banka Bankia, ktorú nedávno musela zachraňovať španielska vláda, úspešne predala dlhopisy za 1,35 miliardy eur.

Dobrou správou je, že ratingová agentúra Standard & Poors potvrdila Nemecku rating AAA so stabilným výhľadom. Nemecká ekonomika je vraj "moderná, vysoko diverzifikovaná a konkurencieschopná", s "obozretnou rozpočtovou politikou". Do zvyšku eurozóny však agentúra tak zamilovaná nie je - pretože ratingy Francúzska, Holandska aj celej EÚ nedávno znížila.

Sonia Alonsová na svojom blogu univerzity London School of Economics analyzuje volebné programy nemeckých politických strán a pozerá sa na kvantitu európskych tém. Pozitívne zmienky o Európe sú historicky na najnižšej úrovni a negatívne historicky najvyššie. Záujem nemeckých politických strán o európske témy historicky klesá, najvyšší bol v roku 1998, kedy sa Európskej únie týkalo v priemere osem percent partajných programov. Najnižšie bol v roku 2009, kedy predstavoval 3,9 percenta. Vlani sa záujem mierne zvýšil, ale len v rámci obrany proti novej protieurópske strane AFD.

Euroskepticizmus bol v Nemecku donedávna politickým tabu, ale toto tabu sa teraz prelomilo. Ako CDU / CSU, tak FDP aj SPD sú menej proeurópske ako predtým. Nejeuroskeptickejšia z vládnych strán je pochopiteľne FDP, na opačnom póle stoja sociálni demokrati.

Táto analýza poskytuje trochu iný pohľad na oslavné texty na nemeckej voľby a víťazstvo proeurópskych síl.

Zdroj: Respekt

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.