Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2014, 09:34

Koniec kvartálu prial bezpečným prístavom

Svetové trhy sú naďalej ovplyvňované minulotýždňovým šokom týkajúcim sa negatívnych hodnôt HDP najsilnejšej ekonomiky sveta. Navyše ani dnešné zverejnenie Chicagskeho indexu nákupných manažérov, ktorého v júni dosiahnutá úroveň 62.6 je o takmer 3 body nižšia ako v máji, a tiež nižšia ako bol odhad 63 bodov, nepomohla súčasnému americkému renomé. Dolár je vďaka tomu pod silným medvedím tlakom, čo sa v úvode tohto týždňa prejavilo na eurodolári zdolaním 50 aj 200 dňového kĺzavého priemeru. Vrátili sme sa teda na úrovne spred zníženia sadzieb ECB na jej poslednom zasadnutí. Spoločná európska mena atakovala najvyššiu úroveň od 22. mája, dostala sa do plusu asi +0.3 %  na kotácie nad 1.369 EUR/USD.

 

Slabosť dolára dokumentoval napríklad aj švajčiarsky frank, ktorý  v pondelok dosiahol voči doláru svoje najsilnejšie úrovne od 13. mája.  Pred koncom US seansy bol USD/CHF na úrovni 0.8869, čo znamenalo intradenné prekonanie 50 MA a posun aj pod 100 MA.

To, že sa darilo predovšetkým bezpečným prístavom potvrdili taktiež americké desaťročné dlhopisy, z ktorých výnosy poklesli o viac ako -0.5 % a o čosi viac sa tak opäť priblížili k hranici 2.5 %. Prílev kapitálu do safe haven  a jemný risk off sentiment len a len potvrdilo zlato. V čase písania tohto článku je zlato na úrovni 1325 dolárov za uncu, čo predstavuje denný nárast  +0.75 % (alebo takmer 10 dolárov). Zlato tak bolo na dobrej ceste pripísať si 3.3 % zisk v 2. štvrťroku, pričom rast bezpečného prístavu naďalej podporujú nepokoje v Iraku a na Ukrajine, a tiež slabšie dáta z amerického hospodárstva.

Významným fundamentom dňa bolo zverejnenie odhadovanej inflácie v Eurozóne, počítanej na základe indexu spotrebiteľských cien. Tá je oproti očakávanej hodnote 0.6 % mierne nižšia, konkrétne na úrovni 0.5 %. Tieto informácie sú dôležité aj pre zasadnutie Európskej centrálnej banky, ktoré je plánované na štvrtok, pričom sa aj vďaka nim neočakávajú ďalšie zmeny nastavenej menovej politiky.

Európske akciové trhy reagovali poklesom, výnimkou bol nemecký benchmark DAX, ktorý bol priaznivo podporený lepšími, než očakávanými údajmi o nemeckom maloobchodnom predaji založenom na ročnej báze v mesiaci máj. Odhadovaný údaj bol na úrovni 1.0 %, pričom pondelkové výsledky priniesli ročný nárast na úrovni 1.9 %. DAX teda uzavrel rastom 0.18 %, ostatné európske indexy uzatvárali v červených číslach: EuroStoxx 50 -0.01 %, CAC 40  -0.32 % a FTSE 100 - 0.2 %. Wall Street: DJIA -0.18 %, NASDAQ +0.23 %, SPX -0.05 %.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.